Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Asystent/-tka dyrektora usług środowiskowych FBSerwis SA
Opracowania, pozyskiwanie dofinansowań, strategiczne dokumenty, konsulting firmy Ekodialog

Pierwszy taki konkurs na Podlasiu

a+a-    Powrót       07 czerwca 2017       Odpady   

Na zakup samochodów do przewozu odpadów czy ich przetwarzania i sortowania przeznaczono w Podlaskiem 8 mln zł z UE. Samorządy mogą składać konkursowe projekty do końca czerwca. To pierwszy taki konkurs na unijne dotacje na selektywną gospodarkę odpadami w gospodarstwach domowych w Podlaskiem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 - poinformował PAP urząd marszałkowski w Białymstoku.

Dotacje można dostać na budowę, rozbudowę lub modernizację Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK-ów, wraz z zakupem samochodów do przewożenia odpadów, pojemników na śmieci, urządzeń do segregacji np. szkła, papieru, metalu, plastiku.

Wartość jednego projektu do 2 mln zł

Urząd marszałkowski, który prowadzi nabór wniosków o dotacje tłumaczy, że koniecznym warunkiem, który muszą spełnić starający się o dotacje, jest to, że wartość projektu nie może przekraczać 2 mln zł i musi być skierowana do 20 tys. mieszkańców. Oba te warunki trzeba spełnić jednocześnie. Przekroczenie tych kryteriów powoduje, że wnioski kwalifikują się do dofinansowania do innego programu - Infrastruktura i Środowisko.

Odpowiedzialny za unijne fundusze wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno poinformował PAP, że urząd marszałkowski liczy na to, że samorządy chętnie skorzystają z pieniędzy na gospodarkę odpadami. - Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zapewnienie utworzenia i prowadzenia Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest ich zadaniem własnym. (...) gmina jest zobowiązana utworzyć co najmniej jeden stacjonarny punkt, samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami - zaznaczył.

Efekt to większe wykorzystanie surowców wtórnych

Dodał przy tym, że obecnie nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że selektywna zbiórka odpadów i recykling surowców są ważne i potrzebne i wiedzą o tym nawet najmłodsi. - Jedynym wyjściem jest więc usprawnienie systemu gospodarowania odpadami, stałe zwiększanie ilości selektywnie zebranych odpadów w stosunku do tych wytworzonych. A wsparcie, jakie mamy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, pozwoli upowszechnić takie działania i w efekcie zwiększyć wykorzystanie surowców wtórnych - dodał Żywno. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ponad 12 tysięcy wydarzeń w ramach Tygodnia Redukcji Odpadów (16 listopada 2017)Świadome zarządzanie miastem tylko w oparciu o dane (15 listopada 2017)Mniej wolności dla gmin w zarządzaniu odpadami? Będzie nowelizacja (10 listopada 2017)Zwycięzcy ECO-MIASTO 2017 ogłoszeni (08 listopada 2017)Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o odpadach (07 listopada 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony