Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik zakładu Eneris Surowce S.A.
Systemy kogeneracyjne na biogaz i gaz ziemny firmy Centrum Elektroniki Stosowanej CES

Pierwszy taki konkurs na Podlasiu

a+a-    Powrót       07 czerwca 2017       Odpady   

Na zakup samochodów do przewozu odpadów czy ich przetwarzania i sortowania przeznaczono w Podlaskiem 8 mln zł z UE. Samorządy mogą składać konkursowe projekty do końca czerwca. To pierwszy taki konkurs na unijne dotacje na selektywną gospodarkę odpadami w gospodarstwach domowych w Podlaskiem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 - poinformował PAP urząd marszałkowski w Białymstoku.

Dotacje można dostać na budowę, rozbudowę lub modernizację Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK-ów, wraz z zakupem samochodów do przewożenia odpadów, pojemników na śmieci, urządzeń do segregacji np. szkła, papieru, metalu, plastiku.

Wartość jednego projektu do 2 mln zł

Urząd marszałkowski, który prowadzi nabór wniosków o dotacje tłumaczy, że koniecznym warunkiem, który muszą spełnić starający się o dotacje, jest to, że wartość projektu nie może przekraczać 2 mln zł i musi być skierowana do 20 tys. mieszkańców. Oba te warunki trzeba spełnić jednocześnie. Przekroczenie tych kryteriów powoduje, że wnioski kwalifikują się do dofinansowania do innego programu - Infrastruktura i Środowisko.

Odpowiedzialny za unijne fundusze wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno poinformował PAP, że urząd marszałkowski liczy na to, że samorządy chętnie skorzystają z pieniędzy na gospodarkę odpadami. - Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zapewnienie utworzenia i prowadzenia Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest ich zadaniem własnym. (...) gmina jest zobowiązana utworzyć co najmniej jeden stacjonarny punkt, samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami - zaznaczył.

Efekt to większe wykorzystanie surowców wtórnych

Dodał przy tym, że obecnie nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że selektywna zbiórka odpadów i recykling surowców są ważne i potrzebne i wiedzą o tym nawet najmłodsi. - Jedynym wyjściem jest więc usprawnienie systemu gospodarowania odpadami, stałe zwiększanie ilości selektywnie zebranych odpadów w stosunku do tych wytworzonych. A wsparcie, jakie mamy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, pozwoli upowszechnić takie działania i w efekcie zwiększyć wykorzystanie surowców wtórnych - dodał Żywno. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy nowa dyrektywa OZE uwolni rynek odpadowy? (14 czerwca 2017)Wielkopolska ma plan na odpady (07 czerwca 2017)Selektywna zbiórka pod nadzorem Wielkiego Brata (01 czerwca 2017)Jak miasta zachęcają do selektywnej zbiórki odpadów (30 maja 2017)Jak zamienić osady ściekowe w nawóz? (02 maja 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony