Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Gra na smartfony pomoże zarządzać miastem

a+a-    Powrót       24 stycznia 2019       Zrównoważony rozwój   

Inwestować w służbę czy komunikację publiczną, finansować ekologiczne ogrzewanie czy budowę parkingów - przed takimi dylematami stają użytkownicy nowej gry na smartfony, której użytkownik będzie zarządzał wirtualnym Sosnowcem.

W ClairCity Skylines mieszkańcy sami mogą zaprojektować przyszłość swojego miasta. Wystarczy pobrać ClairCity Skylines z Google Play (Android) lub App Store (iOS) i sprawdzić, jak się zarządza miastem. Darmowa gra pozwala decydować o tym, jak powinna wyglądać przyszłość miasta przez następne 50 lat.

Chociaż gra jest formą rozrywki, służy ona celom badawczym ważnego projektu "ClairCity - zaangażowanie obywateli w działania na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w miastach", finansowanego z Europejskiego Programu Ramowego w Zakresie Badań Naukowych i Innowacji "Horyzont 2020".

- Wszystkie dane wykorzystane do stworzenia gry – takie jak np. skutki budowy nowych dróg czy korzyści zdrowotne wynikające z założenia większej liczby parków w mieście - są prawdziwe. Gracze będą szukać sposobów na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i emisji dwutlenku węgla, które jednocześnie wpłyną na wzrost zadowolenia mieszkańców i poprawę stanu finansów w ich rodzinnym mieście. Wybrane przez nich strategie stworzą scenariusze na przyszłość dla Sosnowca – wyjaśniła w środę wiceprezydent Sosnowca Anna Jedynak.

W projekcie bierze udział sześć miast z różnych częsci Europy

"ClairCity" to ważny europejski projekt poświęcony jakości powietrza, w którym mieszkańcy Sosnowca, obok mieszkańców pięciu innych europejskich miast i regionów (Bristolu, Amsterdamu, Lubljany, Aveiro i Ligurii) biorą udział od 2016 r.

Przez cały okres trwania projektu, który zakończy się w 2020 roku, tysiące ludzi w sześciu samorządach pilotażowych za pomocą innowacyjnych narzędzi podzieli się swoimi opiniami na temat możliwości zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia środowiska i poprawy zdrowia mieszkańców. Używając adresowanych specjalnie do nich gier na smartfony, tablety i komputery, mieszkańcy sami zaprojektują przyszłość swojego miasta. Informacje pozyskane od graczy zostaną wykorzystane w procesie tworzenia miejskich strategii związanych z poprawą stanu powietrza.

Podniesienie świadomości mieszkańców

Głównymi celami projektu jest zbadanie związków pomiędzy zachowaniami mieszkańców a jakością powietrza i ich zdrowiem oraz podniesienie świadomości w tym zakresie. Mają w tym pomóc właśnie innowacyjne narzędzia, takie jak bezpłatna aplikacja na smartfony czy gra, a w dalszej kolejności konkursy dla szkół i inne działania informacyjne.

Powstanie pakiet rekomendacji i strategii

Ostatecznie grupa ekspertów "skroi na miarę" każdego miasta biorącego udział w projekcie pakiet rekomendacji i strategii na temat sposobów skutecznego zarządzania jakością powietrza. Oprócz tego powstanie także uniwersalny zestaw narzędzi, który będzie mógł zostać wykorzystany przez każde europejskie miasto o liczbie mieszkańców powyżej 50 tysięcy. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PPP, czyli połączone siły szansą na inteligentny rozwój (17 kwietnia 2019)Inteligentne miasta budują inteligentni mieszkańcy (10 kwietnia 2019)Czas na dyskusję o technologiach dla miast (02 kwietnia 2019)Wodociągi w Kościanie wykryją wszystkie nieprawidłowości (27 marca 2019)Katowice: Minister Jerzy Kwieciński promował Katowice na 4. sesji UNEA (21 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony