Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. komunikacji i wizerunku Eneris Surowce S.A.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Gra na smartfony pomoże zarządzać miastem

a+a-    Powrót       24 stycznia 2019       Zrównoważony rozwój   

Inwestować w służbę czy komunikację publiczną, finansować ekologiczne ogrzewanie czy budowę parkingów - przed takimi dylematami stają użytkownicy nowej gry na smartfony, której użytkownik będzie zarządzał wirtualnym Sosnowcem.

W ClairCity Skylines mieszkańcy sami mogą zaprojektować przyszłość swojego miasta. Wystarczy pobrać ClairCity Skylines z Google Play (Android) lub App Store (iOS) i sprawdzić, jak się zarządza miastem. Darmowa gra pozwala decydować o tym, jak powinna wyglądać przyszłość miasta przez następne 50 lat.

Chociaż gra jest formą rozrywki, służy ona celom badawczym ważnego projektu "ClairCity - zaangażowanie obywateli w działania na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w miastach", finansowanego z Europejskiego Programu Ramowego w Zakresie Badań Naukowych i Innowacji "Horyzont 2020".

- Wszystkie dane wykorzystane do stworzenia gry – takie jak np. skutki budowy nowych dróg czy korzyści zdrowotne wynikające z założenia większej liczby parków w mieście - są prawdziwe. Gracze będą szukać sposobów na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i emisji dwutlenku węgla, które jednocześnie wpłyną na wzrost zadowolenia mieszkańców i poprawę stanu finansów w ich rodzinnym mieście. Wybrane przez nich strategie stworzą scenariusze na przyszłość dla Sosnowca – wyjaśniła w środę wiceprezydent Sosnowca Anna Jedynak.

W projekcie bierze udział sześć miast z różnych częsci Europy

"ClairCity" to ważny europejski projekt poświęcony jakości powietrza, w którym mieszkańcy Sosnowca, obok mieszkańców pięciu innych europejskich miast i regionów (Bristolu, Amsterdamu, Lubljany, Aveiro i Ligurii) biorą udział od 2016 r.

Przez cały okres trwania projektu, który zakończy się w 2020 roku, tysiące ludzi w sześciu samorządach pilotażowych za pomocą innowacyjnych narzędzi podzieli się swoimi opiniami na temat możliwości zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia środowiska i poprawy zdrowia mieszkańców. Używając adresowanych specjalnie do nich gier na smartfony, tablety i komputery, mieszkańcy sami zaprojektują przyszłość swojego miasta. Informacje pozyskane od graczy zostaną wykorzystane w procesie tworzenia miejskich strategii związanych z poprawą stanu powietrza.

Podniesienie świadomości mieszkańców

Głównymi celami projektu jest zbadanie związków pomiędzy zachowaniami mieszkańców a jakością powietrza i ich zdrowiem oraz podniesienie świadomości w tym zakresie. Mają w tym pomóc właśnie innowacyjne narzędzia, takie jak bezpłatna aplikacja na smartfony czy gra, a w dalszej kolejności konkursy dla szkół i inne działania informacyjne.

Powstanie pakiet rekomendacji i strategii

Ostatecznie grupa ekspertów "skroi na miarę" każdego miasta biorącego udział w projekcie pakiet rekomendacji i strategii na temat sposobów skutecznego zarządzania jakością powietrza. Oprócz tego powstanie także uniwersalny zestaw narzędzi, który będzie mógł zostać wykorzystany przez każde europejskie miasto o liczbie mieszkańców powyżej 50 tysięcy. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

ZTM udostępnia dane lokalizacji pojazdów (05 sierpnia 2019)Magazyny ciepła tysiąc razy tańsze niż magazyny energii elektrycznej (12 czerwca 2019)Inteligentne pojemniki wspomogą selektywną zbiórkę odpadów (06 maja 2019)„Polska jest papierkiem lakmusowym dla innowacji” (23 kwietnia 2019)PPP, czyli połączone siły szansą na inteligentny rozwój (17 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony