W Polsce przygotowany został konkretny plan dojścia do zgodności z unijną dyrektywą ściekową - poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk cytowany w komunikacie resortu. - W dużej części aglomeracji stan gospodarki ściekowej uległ znaczącej poprawie. Mamy zidentyfikowane obszary, które wymagają jeszcze podjęcia konkretnych działań - stwierdził wiceminister infrastruktury.
Czytaj też: Dyrektywa dot. oczyszczania ścieków i sprawa Polski w TSUE. IGWP wystosowała oświadczenie
Gróbarczyk przypomniał, że dotychczas na gospodarkę ściekową w ramach Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych przeznaczono ponad 80 mld zł, a na dokończenie procesu wdrażania dyrektywy ściekowej zapewnione zostały środki finansowe w wysokości 9 mld zł.
Resort poinformował, że wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk spotkał się w poniedziałek z komisarzem UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusem Sinkevičiusem. Tematem spotkania były podjęte przez Polskę działania dostosowujące gospodarkę ściekową do obowiązującej dyrektywy unijnej.
- Dzięki działaniom, które zostały podjęte przez Ministerstwo Infrastruktury oraz gminy odpowiedzialne za realizację gospodarki ściekowej, udało się znacznie poprawić stopień zgodności aglomeracji z dyrektywą ściekową. Ładunek zanieczyszczeń spełniający warunki dyrektywy wynosi 93,35 proc. generowanego przez wszystkie aglomeracje ładunku ścieków - napisano w komunikacie.(PAP)
