Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
20.01.2021 20 stycznia 2021

To oni wygrali Hackathon dla Miast. Cztery zwycięskie drużyny i ich innowacyjne projekty

   Powrót       26 listopada 2020       Zrównoważony rozwój   
W 48-godzinnym konkursie programistycznym Hackathon dla Miast(1) odbywającym się w ramach cyklu wydarzeń GovTech Festival wyróżniono twórców czterech najlepszych projektów. Poza nagrodą w postaci 30 tys. zł zwycięskie zespoły mają teraz szansę przetestować swoje innowacyjne pomysły w wybranych samorządach.

 

System Zarządzania Odpadami

Zespół KLAMP został nagrodzony za stworzenie „Systemu Zarządzania Odpadami (SZO)” dla miasta Chełm. W jednym miejscu łączy on dane pochodzące m.in. z Sanepidu, Urzędu Miasta oraz firm odbierających odpady. - Platforma komunikacyjna (Discord) okazała się strzałem w dziesiątkę, kanały informacyjne, pomoc organizatorów, wsparcie mentorów. Wszystko to miało ogromne znaczenie w procesie wytwórczym oprogramowania MVP jakie dostarczyliśmy jako zespół - powiedziała liderka zespołu KLAMP, Paulina Przychodzeń.

Czytaj też: Cyfryzacja sposobem na usprawnienie gospodarki odpadami

Zakupy u lokalnych producentów

Kolejnemu wyzwaniu z zakresu opracowania generatora lokalnego biznesu w Stargardzie najlepiej sprostała ekipa o nazwie Rzeszów Smart Team. Owocem wysiłku programistów stała się strona internetowa „znani-lokalnie.pl” wraz z aplikacją mobilną, która promuje zakupy u lokalnych przedsiębiorców, wprowadza elementy grywalizacji i system lojalnościowy - Chcieliśmy uzyskać platformę łatwą do wdrożenia i użytkowania, a zarazem pozwalającą lokalnym przedsiębiorcom konkurować z większymi podmiotami w sprzedaży online. Dodatkowym walorem jest w niej korzystanie z tożsamości zakupowej mieszkańców. Każdy z zespołów wpisywał się w te założenia - zapewniał prezydent Stargardu, Rafał Zając.

Agregator mobilności mieszkańców

Za stworzenie „Agregatora mobilności mieszkańców” dla wyzwania w zakresie mobilności w Świdniku - nagrodzono zespół AiRonmen. Przygotował on platformę integrującą informacje o mobilności mieszkańców z wielu źródeł danych (przykładowo kamer, Zarządu Transportu Miejskiego, Głównego Urzędu Statystycznego). - Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej pracy, a także doceniamy wysiłek organizatorów i miast. Bardzo cieszymy się z wygranej i nie możemy doczekać się uruchomienia naszego systemu w Świdniku - powiedział Adam Radomski, lider zespołu AiRonmen.

Kalkulator efektywności energetycznej

Zespół GBX Soft otrzymał nagrodę za wyzwanie z zakresu energetycznej transformacji miast w Zduńskiej Woli. Zaproponował on narzędzie informatyczne „Stop Smog” pozwalające obliczyć i porównać koszty wymiany starego pieca na nowy system ogrzewania. - Najważniejszym elementem tego wydarzenia było stworzenie takich rozwiązań, które w pierwszej kolejności można wdrożyć w tych czterech miastach biorących udział w naszym wydarzeniu – powiedziała Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

W weekendowym konkursie programistycznym zorganizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz GovTech Polska udział wzięło 45 zespołów - łącznie prawie 200 programistów z całej Polski. Uczestnikom zaoferowano możliwość konsultacji swoich pomysłów zarówno z mentorami, jak i samorządowcami. - Rozwiązania wypracowane w tym Hackathonie dla Miast pokazują, jak wychodzenie z pandemii i rozwój powinny wyglądać w dłuższej perspektywie. Dziękuję wszystkim za udział i mam nadzieję, że te zwycięskie rozwiązania będą miały wpływ na życie mieszkańców - stwierdził Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Źródło: PAP MediaRoom

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Więcej informacji o Hackathonie dla miast oraz zwycięskich projektach znajduje się na stronie:
http://www.hackathondlamiast.pl

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ekspert PIRE: autobusy CNG nie spełniają definicji autobusu zeroemisyjnego (12 stycznia 2021)Czy nowelizacja ustawy śmieciowej da oddech gminom borykającym się z gospodarką odpadami? (08 stycznia 2021)Nadzór Budowlany: "mapa" emisyjności budynków ma powstawać od 2021 r. (05 stycznia 2021)„Zielony transport publiczny” – składanie wniosków rusza w styczniu (31 grudnia 2020)Zagłębie Miedziowe z ambicjami na zagłębie OZE? (28 grudnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony