Hiszpania zamknie większość swoich kopalń w tym roku. Jak podaje The Guardian(1), rząd i związki zawodowe zawarły stosowną umowę mającą na celu wygaszanie kopalń węgla kamiennego. Na jej mocy rząd przeznaczy 250 milionów euro wsparcia, które zostanie zainwestowane w regiony wydobywcze w ciągu następnej dekady.
Takie rozmowy nigdy nie są łatwe, ale jednak możliwe. Wypracowany w Hiszpanii kompromis obejmuje: możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę dla górników powyżej 48. roku życia, programy przekwalifikowania w kierunku zatrudnienia w ramach zielonych miejsc pracy oraz rekultywację środowiska.
Duże znaczenie ma fakt, że administracja Pedro Sáncheza, premiera Hiszpanii, zniosła niedawno tzw. „podatek od słońca”, który w 2014 r. został wprowadzony jako opłata za produkcję energii na własny użytek (hiszpańskie władze tłumaczyły to kosztami wynikającymi z utrzymania sieci elektroenergetycznej). Oznacza to zielone światło dla energetyki odnawialnej.
Porozumienie zawarte, czas start!
Teresa Ribera, minister ds. ekologicznej transformacji, szacuje, że ponad tysiąc górników i podwykonawców straci pracę w wyniku zamknięcia 10 kopalń do końca roku. Podkreśla, że wszystkie były nierentowne i funkcjonały tylko dzięki temu, że Komisja Europejska pozwoliła Hiszpanii udzielić im czasowej pomocy publicznej o wartości 2,1 mld euro. Temat ciągnął się latami, wreszcie zostanie sfinalizowany. Na mocy wypracowanego ze związkami zawodowymi konsensusu około 600 pracowników w północnych regionach górniczych w Hiszpanii - Asturias, Aragón i Castilla y León - skorzysta z pomocy społecznej w ramach wypracowanego programu, a około 60 proc. górników będzie mogło wybrać przejście na wcześniejszą emeryturę.
Hiszpański przemysł węglowy zatrudniał w latach 60. ponad 100 tys. górników. Dla porównania, według danych GUS na 31 grudnia 2017 r. w Polsce w przemyśle górniczym i wydobywczym było zatrudnionych 139,1 tys. osób. W Hiszpanii dominacja węgla została osłabiona przez tani import i wzrost świadomości na temat kosztów środowiskowych, zdrowotnych i klimatycznych w branży. Krajowe zasoby węgla są źródłem zaledwie 2,3 proc. hiszpańskiej energii elektrycznej.

Dyrektor ds. komunikacji
Przypisy
1/ Artykuł The Guardian dostępny jest tutaj:https://www.theguardian.com/environment/2018/oct/26/spain-to-close-most-coal-mines-after-striking-250m-deal