Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. logistyki/aparatowy Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe EKO-TECH Sp.j. A. Mierzwa i
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER

Ile będą wynosić maksymalne stawki za za odbiór posegregowanych odpadów?

a+a-    Powrót       27 marca 2019       Odpady   

33,86 zł od osoby i 94,80 zł od gospodarstwa domowego - tyle będą wynosić maksymalne miesięczne stawki za odbiór posegregowanych odpadów w br. GUS podał przecięty miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę za ub.r., na podstawie którego wyliczane są stawki za odpady.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środowym komunikacie, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę w 2018 roku wyniósł 1693 zł. Algorytm, na podstawie którego wyliczane są maksymalne miesięczne stawki za odbiór odpadów, zawarty jest w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z prawem wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę podawanego przez GUS służy do ustalenia przez radę gminy stawek opłat za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny.

2 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu

Stosując algorytm zawarty w ustawie śmieciowej - w przypadku rozliczania się za odpady od mieszkańca, miesięcznie za posegregowane śmieci zapłacimy 33,86 zł (2 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę – mieszkańca).

Jeżeli opłata śmieciowa naliczana jest od metra sześciennego wody, to stawka wyniesie 11,85 zł za metr sześcienny zużytej wody (0,7 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę). W przypadku opłaty naliczanej od metra kwadratowego powierzchni lokalu mieszkalnego - będzie to 1,35 zł za metr kwadratowy (0,08 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę). Z kolei, jeżeli opłata śmieciowa naliczana jest od gospodarstwa domowego, będzie to 94,80 zł (5,6 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę).

Ustawa śmieciowa stanowi ponadto, że w przypadku, kiedy odpady nie są zbierane selektywnie, to rada gminy określa wyższe stawki za ich odbiór, nie wyższe jednak niż dwukrotność maksymalnej opłaty za śmieci zebrane selektywnie.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. odpadów poprzemysłowych w Nowej Hucie (19 lipca 2019)Sprawdź zakłady importujące odpady z zagranicy (18 lipca 2019)Świadomość, na co zostaną przerobione odpady, zachęca do recyklingu (18 lipca 2019)Krakowscy radni chcą niezależnych badań stanu gleb i wód na terenach poprzemysłowych w Nowej Hucie (15 lipca 2019)Gdy nowatorski pomysł otrzymuje wsparcie. Rozmowa z prezesem InnoEnergy (15 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony