Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik sprzedaży ds. fotowoltaiki Talent Place
Zespoły kogeneracyjne zasilane paliwami gazowymi Horus Energia

Inauguracyjne posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Gospodarki Wodorowej

a+a-    Powrót       31 sierpnia 2020       Energia   

W piątek zainaugurowano działalność Międzyresortowego Zespołu ds. Gospodarki Wodorowej, którego koordynatorem został pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodorowej i szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów. Wkrótce do prac zespołu zostaną zaproszone firmy i jednostki badawcze.

Krzysztof Kubów – sylwetka

Sekretarz stanu, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodorowej
Urodzony w 1984 r. w Lubinie. Poseł na Sejm VIII,IX kadencji.
Ukończył administrację na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Odbył także studia menadżerskie w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. We wrocławskiej WSB uzyskał również dyplom Executive MBA.
Pracował w sektorze prywatnym oraz w przedsiębiorstwie wchodzącym w skład grupy kontrolowanej przez koncern KGHM Polska Miedź, był również redaktorem naczelnym lokalnego czasopisma „Nasz Region” .
Współzałożyciel i aktywny członek organizacji działających na rzecz integracji i rozwoju regionu Zagłębia Miedziowego.
W 2010 r. został wybrany radnym powiatu lubińskiego. W 2014 r. otrzymał mandat radnego sejmiku województwa dolnośląskiego. W 2015 roku został wybrany na posła VIII kadencji. W Sejmie pracował w komisjach: ds. Energii i Skarbu Państwa, Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Cyfryzacji, Innowacji i Nowoczesnych Technologii.
W sierpniu 2019 r. powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Energii. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku uzyskał poselską reelekcję. W listopadzie 2019 premier Mateusz Morawiecki powołał go na sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, powierzając mu obowiązki szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady. Źródło: KPRM

Kubów przekazał PAP, że działania Zespołu pomogą zintegrować w jednym miejscu prace prowadzone w resortach klimatu, rozwoju, infrastruktury oraz nauki w kierunku kompleksowych dokumentów strategicznych. - Mają też za zadanie nadać odpowiedni impet w wykorzystaniu wodoru jako nośnika energii o ogromnym potencjale rozwojowym - dodał.

Polska Strategia Wodorowa do końca roku

Minister zwrócił uwagę, że do końca 2020 r. planowane jest przyjęcie Polskiej Strategii Wodorowej, która wyznacza główne kierunki rozwoju w zakresie wytwarzania, transportu, magazynowania oraz zastosowania tego pierwiastka.

Zapowiedział też, że wkrótce do prac zespołu zostaną zaproszone firmy i jednostki badawcze. - Polska jest jednym z największych producentów wodoru w Europie. Stanowi to doskonały potencjał do budowy nowych elementów łańcucha wartości gospodarki wodorowej i wykorzystania tego pierwiastka jako nośnika energii - wskazał minister.

- Wodór może odegrać istotną rolę w transformacji energetycznej, a także odbudowie gospodarki i uruchomienia nowej gałęzi gospodarki, co wiąże się z nowymi inwestycjami i powstawaniem wielu miejsc pracy - ocenił Kubów.

Czytaj: [Wywiad] Wodór: wielka szansa czy wysokokosztowa ułuda?

Na początku lipca minister klimatu Michał Kurtyka informował, że jesienią do konsultacji powinna trafić Strategia wodorowa do roku 2030. Tłumaczył wówczas, że główne cele strategii to stworzenie łańcucha wartości dla niskoemisyjnych technologii wodorowych, wzmocnienie roli wodoru w budowaniu polskiego bezpieczeństwa energetycznego, wdrożenie wodoru jako paliwa transportowego oraz przygotowanie nowych regulacji dla rynku wodoru.

Kurtyka dodawał, że celem strategii jest m.in. budowa instalacji na wodór o mocy 2-4 GW. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Klimatu, rozwój sektora wodorowego w najbliższej dekadzie może w znaczący sposób przyczynić się do ograniczenia przez Polskę emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery, w szczególności z sektora transportowego. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Minister Kurtyka: do samorządów trafi 1,3 mld zł na zeroemisyjne autobusy (23 września 2020)Orędzie o stanie Unii – plan odnowy świata z akcentem na ochronę klimatu (18 września 2020)Wodór wprost z odpadów, także medycznych (25 sierpnia 2020)Wodór: wielka szansa czy wysokokosztowa ułuda? (19 sierpnia 2020)Konsultacje strategii wodorowej UE (10 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony