Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Departamencie Prawnym i Rozstrzygania Sporów Urząd Regulacji Energetyki
Zagospodarowanie folii rolniczej SUEZ

Inspektorzy ochrony środowiska wzięli udział w akcji związanej z paserstwem samochodowym

a+a-    Powrót       07 sierpnia 2020       Ryzyko   

Inspektorzy z Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Warszawie(1) wzięli udział w akcji Policji i Straży Granicznej wymierzonej przeciwko przestępczości związanej z paserstwem samochodowym. Rolą inspektorów było ustalenie, czy w tzw. „dziuplach” nie dochodziło do łamania przepisów o ochronie środowiska.

W trwającej pięć dni akcji wzięło udział ponad 200 policjantów stołecznego garnizonu, 21 biegłych i specjalistów ze Straży Granicznej, 4 funkcjonariuszy z policyjnych laboratoriów kryminalistycznych oraz 27 inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

W związku z podejrzeniem prowadzenia handlu kradzionymi samochodami, skontrolowano ponad 70 adresów m.in. na terenie powiatów: wyszkowskiego, węgrowskiego, żyrardowskiego i garwolińskiego. W sumie zabezpieczono 27 pojazdów skradzionych w Polsce i na terenie Europy, wiele części samochodowych, ponad 3 kg środków odurzających i substancji psychotropowych oraz maszynę do produkcji papierosów.

Naruszenie przepisów o ochronie środowiska

Rolą inspektorów ochrony środowiska było zbadanie, czy w miejscach wskazanych przez policję nie dochodziło do łamania przepisów o ochronie środowiska.

Naruszenia przepisów w zakresie nielegalnego postępowania z zebranymi lub wytworzonymi odpadami, w tym zanieczyszczenie gruntu substancjami ropopochodnymi, stwierdzono w 13 miejscach, z 70 skontrolowanych adresów.

Czytaj: [Wywiad] GIOŚ kręci bat na przestępców środowiskowych. W tempie largo czy allegro?

- W wyniku wspólnych działań inspektorzy ochrony środowiska ujawnili zbieranie i magazynowanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz nielegalne przetwarzanie termiczne wytworzonych w wyniku przestępczej działalności odpadów. Ponadto stwierdzono szereg uchybień formalnych polegających na nieprowadzeniu wymaganej prawem ewidencji i sprawozdawczości dotyczącej gospodarowania odpadami oraz nie uzyskaniu przez kontrolowanych przedsiębiorców wymaganego wpisu do „Bazy danych odpadowych” - relacjonował naczelnik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Warszawie Krzysztof Gołębiewski.

Wobec właścicieli posesji, na których ujawniono nieprawidłowości, będą podjęte czynności administracyjne i karne zgodnie z art. 182 i 183 kk.

Wspomniane sprawy będą prowadzone w jednostkach Policji właściwych terytorialnie dla miejsca ujawnienia skradzionych części i pojazdów.

Źródło: GIOŚ

Przypisy

1/ Więcej o akcji na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie:
https://www.wios.warszawa.pl/pl/aktualnosci-i-komunika/aktualnosci/1727,Kolejne-dziuple-samochodowe-rozbite.html

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Awaria w stołecznej oczyszczalni ścieków. Co dalej ze ściekami w Wiśle? (01 września 2020)Powstaną nowe narzędzia do walki z przestępczością w gospodarce odpadami (06 sierpnia 2020)Przestępczość środowiskowa nie jedno ma imię (16 lipca 2020)GIOŚ kręci bat na przestępców środowiskowych. W tempie largo czy allegro? (15 lipca 2020)Trwa badanie przyczyn zanieczyszczenia rzeki Barycz. Co ustalono do tej pory? (13 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony