Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex

Powstanie pierwsza w Polsce stała instalacja fotowoltaiczna na wodzie

a+a-    Powrót       22 października 2019       Energia   

Energa, jako pierwsza w Polsce, zamierza umieścić na stałe panele fotowoltaiczne na wodzie. W ubiegłym roku przeprowadzono pilotaż takiej inwestycji - poinformowała spółka w komunikacie.

Wykonawcą jest spółka Energa OZE. W ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce" złożyła wniosek o wsparcie na wdrożenie inwestycji. Pozwoli to na skorzystanie z preferencyjnej pożyczki.

Pilotaż przeprowadzono w 2018 r.

Wcześniej, bo już w 2018 roku, Energa zrealizowała pilotażowy projekt pływających paneli fotowoltaicznych na zbiorniku wodnym przy elektrowni wodnej w Łapinie. Pilotaż, którego celem było zbadanie wpływu zmieniających się warunków pogodowych na produktywność paneli, trwał dwanaście miesięcy i zakończył się sukcesem. Wersja testowa pływających paneli potwierdziła, że zastosowanie tej technologii w polskich warunkach(1) pozwala zwiększyć ilość wyprodukowanej energii elektrycznej.

- Planowana inwestycja pływającej instalacji fotowoltaicznej powstanie na zbiorniku wodnym w miejscowości Łapino – tam gdzie odbywał się pilotaż. Moc zainstalowana planowanej inwestycji będzie wynosić ok. 0,5 MW. W najbliższym czasie planowane jest zaimplementowanie wypracowanej technologii na kolejnych zbiornikach wodnych. W szczególności atrakcyjnym jest wykorzystanie potencjału zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenach pokopalnianych - powiedział cytowany w komunikacie Piotr Meler, prezes Energa OZE.

Panele na wodzie rozwiązują problemy typowe dla fotowoltaiki

Według Energi panele na wodzie rozwiązują problemy typowe dla fotowoltaiki. Mowa tu m.in. o wzroście temperatury ogniw oraz zabrudzeń osadzających się na ich powierzchni. Umieszczenie instalacji na wodzie pozwala na lepsze chłodzenie modułów PV, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie ich sprawności. Ponadto, nad zbiornikami wodnymi unosi się o wiele mniej kurzu i pyłów. Dzięki temu, moduły w mniejszym stopniu ulegają zabrudzeniu. (PAP)

Przypisy

1/ Instalacje PV na wodzie były dotąd stawiane m.in. w Chinach, Korei Południowej czy Japonii, gdzie panują zupełnie inne warunki atmosferyczne niż w Polsce.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Forum OZE dla przemysłu – własne źródło OZE vs. umowy PPA - w Warszawie (15 listopada 2019)200 mln zł na niskoemisyjne technologie ogrzewania domów (12 listopada 2019)Koszalińskie wodociągi inwestują w energię słoneczną (30 października 2019)Zawnioskuj online o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd” (22 października 2019)Woźny: przez 31 dni „Mojego prądu” dotacje do fotowoltaiki za 15,5 mln zł (18 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony