Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista w Wydziale Finansów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

InvestEU: Posłowie PE za programem wspomagającym zatrudnienie, wzrost i inwestycje

a+a-    Powrót       18 stycznia 2019       Powietrze i klimat   

Parlament przyjął stanowisko w sprawie nowego programu UE na rzecz wspierania inwestycji i dostępu do finansowania w latach 2021-2027. Inicjatywa “InvestEU” ma wspomagać projekty, które miałyby trudności w przyciąganiu inwestycji (np.: projekt długoterminowy lub oparty na nowatorskich rozwiązaniach). Zastąpi ona EFIS (Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych) stworzony w następstwie kryzysu finansowego.

Posłowie zamierzają wzmocnić propozycję Komisji Europejskiej poprzez:

  • podwyższenie gwarancji UE (z €38 do €40.8 miliardów, które wygenerować mają inwestycje o wartości €698 miliardów)
  • nowe cele, takie jak zwiększenie stopy zatrudnienia w UE, osiągnięcie celów Porozumienia Paryskiego w sprawie klimatu lub spójności gospodarczej, terytorialnej i społecznej;
  • lepszą ochronę klimatu: Posłowie do PE wyznaczyli cel "co najmniej 40 proc." całkowitej puli środków finansowych programu InvestEU na cele klimatyczne.
  • zapewnienie większej odpowiedzialności wobec obywateli europejskich, poprzez coroczne składanie sprawozdań Parlamentowi i Radzie na temat postępów, wpływu i funkcjonowania programu InvestEU.

Sprawozdanie przyjęto 517 głosami do 90, przy 25 wstrzymujących się od głosu.

Kolejne kroki

Posłowie są teraz gotowi do rozpoczęcia negocjacji z ministrami UE w celu osiągnięcia porozumienia w pierwszym czytaniu.

Źródło: PE

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

NFOŚiGW przekaże dotację firmie z Mielca na nowatorski system zarządzania energią (18 kwietnia 2019)Ciężkowice: Blisko 3 mln zł dofinansowania na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej (18 kwietnia 2019)170 mln zł na kompleksową modernizację oczyszczalni ścieków w Opolu (18 kwietnia 2019)GDOŚ zachęca do głosowania na Podkowca (17 kwietnia 2019)Zakończono rewitalizację pocynkowej hałdy w Rudzie Śląskiej (16 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony