Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska SEKA S.A.
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe EkoMeritum Sp. z o.o.

Będą zmiany w systemie nadzoru nad rynkiem przepracowanych olejów

a+a-    Powrót       04 lipca 2019       Odpady   

Chcemy uporządkować system nadzoru nad rynkiem smarów i zreformować system ich zbiórki - mówiła podczas środowej konferencji poświęconej gospodarce olejami zużytymi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

- Chcielibyśmy, żeby regulacje, które za chwilę trafią do konsultacji (...) po pierwsze wyeliminowały nielegalne praktyki, po drugie wprowadziły system motywacyjny do oddawania i odbioru w odpowiednich miejscach przepracowanych olejów - wskazała szefowa MPiT.

Chodzi, jak podkreśliła, o uporządkowanie systemu nadzoru nad rynkiem smarów i zreformowanie systemu zbiórki. Według Emilewicz "rynek recyklerów w Polsce" nie jest tak dobrze zorganizowany, jak w innych państwach Unii Europejskiej. - A to jest prawdziwy silnik gospodarki o obiegu zamkniętym, więc ten element będzie największym wyzwaniem - przyznała.

Minister zapowiedziała wprowadzenie motywującego system kaucyjnego. - Jeśli jednocześnie oddajemy przepracowany olej i kupujemy nowy, ta kaucja będzie zdjęta - wskazała. Dodała, że planowane jest nałożenie obowiązku odbioru "przepracowanych olejów na sprzedawców, w tym zakłady, które zajmują się wymianą oleju". Ten pakiet rozwiązań, jak przekonywała, sprawi, że gospodarka o obiegu zamkniętym stanie się realnym faktem w zakresie tego segmentu rynku. - Jestem przekonana, że będziemy w stanie przyjąć odpowiednie regulacje jeszcze w tej kadencji Sejmu - zaznaczyła.

Rocznie spalane jest kilkadziesiąt tys. ton oleju

Jak wskazuje resort przedsiębiorczości i technologii w środowym komunikacie, "pomimo przepisów, zgodnie z którymi oleje zużyte powinny być poddawane regeneracji, rocznie spalanych jest ich kilkadziesiąt tysięcy ton - w nieprzystosowanych do tego instalacjach olejowych, powodując emisję wielu silnie toksycznych substancji - mających wielokrotnie bardziej agresywny charakter, niż powszechnie stosowane paliwa (ich wysokie stężenia w silny sposób działają mutagennie oraz rakotwórczo)".

Utworzenie ogólnokrajowego systemu zbiórki olejów zużytych

Global Compact Network Poland (GCNP) we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii oraz przy wsparciu partnerów merytorycznych, Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, Polskiej Izby Gospodarczej Ekorozwój oraz kancelarii DZP opracowali projekt rozwiązania zmian obecnych przepisów, które ma ograniczyć nielegalne spalanie olejów zużytych.

Planowane zmiany to wprowadzenie zachęt do oddawania zużytego oleju smarowego do punktów jego odbioru oraz wprowadzenie nowych wytycznych i obowiązków dla działania podmiotów zajmujących się odzyskiem i regeneracją olejami i utworzenie ogólnokrajowego systemu zbiórki olejów zużytych - podkreśla MPiT w komunikacie. Ma się to bezpośrednio przyczynić do zwiększenia poziomu odzysku olejów zużytych, a tym samym zlikwidować zjawisko szkodliwego spalania. - Podstawowym mechanizmem stymulującym racjonalne i bezpieczne dla środowiska gospodarowanie tymi substancjami ma być wprowadzenie kaucji depozytowej, która stworzy efektywną zachętę do przekazywania olejów zużytych do uprawnionych podmiotów - wyjaśniono.

Według MPiT problem spalania zużytych olejów smarowych w celu ogrzewania budynków jest "znaczącym zjawiskiem" i jednym z czynników, który przyczynia się do złej jakości powietrza w Polsce oraz chorób tym spowodowanych. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy podatek od plastiku uratuje branżę recyklerów? Na pewno rozgrzewa dyskusję do czerwoności (18 maja 2020)GOZ obrósł mitami i stereotypami. Raport ING obala je konkretnymi argumentami (15 maja 2020)Aplikacja ułatwiająca zbiórkę zużytych opakowań zwycięzcą polskiego finału PowerUp! Challenge (15 maja 2020)Wszyscy uczestnicy systemu otrzymają nowe role (07 maja 2020)Wielkie reformowanie systemów ROP w Europie, a co z Polską? (30 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony