Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor ochrony środowiska ds. kontroli podmiotów korzystających ze środowiska WIOŚ Warszawa
Inspektor ochrony środowiska WIOŚ Gdańsk

Jak Polska realizuje wyrok TSUE w sprawie Puszczy Białowieskiej?

a+a-    Powrót       16 maja 2018       Planowanie przestrzenne   

Minister środowiska podjął pierwsze kroki w kierunku realizacji postanowień wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Puszczy Białowieskiej. Niebawem poznamy skład zespołu mającego wypracować program jej ochrony.

- We wtorek Henryk Kowalczyk wydał polecenie, by uchylić decyzję byłego szefa Lasów Państwowych, która pozwoliła na usuwanie z Puszczy Białowieskiej drzew zasiedlonych przez korniki - poinformował w wtorek PAP rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka.

Formalnie dokument musi teraz uchylić dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. Według rzecznika powinno się to stać w ciągu kilku dni. Dokładnie chodzi tu o decyzję Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nr 51 z dnia 17 lutego 2017 r. w sprawie usuwania drzew zasiedlonych przez korniki oraz pozyskania drzew powodujących zagrożenie bezpieczeństwa publicznego i pożarowego, we wszystkich klasach wieku drzewostanów w nadleśnictwach Białowieża, Browsk, Hajnówka. Władzę nad LP sprawował wówczas Konrad Tomaszewski. Samo zaprzestanie wycinki nie było wystarczające, dopiero formalne unieważnienie decyzji będzie realizacją postanowień TSUE. - Uznaliśmy, że skoro ta decyzja była m.in. w uzasadnieniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, należy ją uchylić i wypracować metody ochrony Puszczy Białowieskiej w konsensusie, w dyskusji ze wszystkimi środowiskami - powiedział szef resortu środowiska podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Niezbędne anulowanie drugiego dokumentu

Co ważne Trybunał, przed wydaniem wyroku, negatywnie ocenił jeszcze jeden dokument. - Cieszymy się, że w końcu minister Kowalczyk wykonał konkretny krok w kierunku wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Teraz pozostaje jeszcze jeden podpis do wykonania. Uchylenie aneksu(1) pozwalającego na zwiększoną wycinkę. Wtedy możemy w końcu zacząć rozmawiać o przyszłości puszczy – mówi w komentarzu dla PAP Agata Szafraniuk z organizacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Jak informuje nas rzecznik Ministerstwa Środowiska „w sprawie aneksu Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Białowieża z dnia 25 marca 2016 r. nie zostały podjęte jeszcze żadne decyzje”. Wiadomo natomiast, że lada dzień powołany zostanie zapowiadany wcześniej zespół, mający zająć się przyszłością Puszczy Białowieskiej. - Na podstawie planu ochrony lasu, który będzie zresztą opracowany z rekomendacji zespołu eksperckiego, który powołamy w tym tygodniu, będą nowe rekomendacje, a więc i nowe decyzje – mówił też dziennikarzom minister Kowalczyk podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Skład zespołu już jest znany, zostanie oficjalnie ogłoszony niebawem.

Zgodnie z zapowiedzią minister Kowalczyk powołał zespół ds. Puszczy Białowieskiej - więcej można przeczytać tutaj.

Co zrobić z terenem po wycince?

Zaproszenie do udziału w grupie roboczej otrzymała m.in. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Mimo pewnych obaw co do braku planu działań zespołu, aktywiści zamierzają zaangażować się w rozmowy. Istotną kwestią będzie z pewnością to, co stanie się z obszarem pozostałym po wycince, gdyż - jak podaje Fundacja Dzika Polska - w ubiegłym roku wycięto w Puszczy aż 190 tys. m sześc. drzew. Zdaniem Sylwii Szczutkowskiej z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, należy zapobiec nasadzaniu na tym terenie nowych drzew, a obszar powinien zostać pozostawiony sam sobie. - Nasadzenia sprowadzają się do tego, że z naturalnej puszczy, która jest jedyna w Europie, robi się zwykły las gospodarczy (...). Jest to działanie bezmyślne i w dodatku sprzeczne z planem ochronny obszaru Natura 2000 – ocenia Szczutkowska.

We wtorek siedem organizacji ekologicznych zrzeszonych w koalicji Kocham Puszczę wskazywało, że mimo iż od miesiąca obowiązuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. puszczy, to nie jest on wykonywany. Oprócz Pracownii na rzecz Wszystkich Istot w skład koalicji wchodzą: ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace, WWF.

Marta Wierzbowska-Kujda: Dyrektor i Redaktor naczelny, specjalista ds. ochrony środowiska

Przypisy

1/ Chodzi tutaj o decyzję Ministra Środowiska z dnia 25 marca 2016 r. zatwierdzającą aneks do Planu urządzenia Lasu Nadleśnictwa Białowieża w latach 2012-2021. Więcej tutaj:
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/1-3-nadlesnictw-Puszczy-Bialowieskiej-bez-ingerencji-czlowieka-1994.html

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Renaturyzacja rzeki Nidy ze wsparciem z LIFE+ (14 września 2018)Wraz ze wzrostem temperatury torfowiska przyczynią się do zmian klimatu (14 września 2018)Kolejna firma zgłasza udział w aukcji Leśnych Gospodarstw Węglowych (28 sierpnia 2018)Uprzątnięcie lasów po zeszłorocznych nawałnicach potrwa jeszcze rok (13 sierpnia 2018)Prezydent podpisał ustawę powołującą spółkę Polskie Domy Drewniane (09 sierpnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony