Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Jak zmierzyć stan europejskich ekosystemów?

a+a-    Powrót       31 maja 2019       Zrównoważony rozwój   

W ostatnich latach raportowanie kwestii związanych ze stanem środowiska systematycznie rośnie. Jak jednak wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), „jeśli ta podstawa dowodowa służąca informowaniu o działaniach zmierzających do realizacji wyznaczonych celów ma zostać zrealizowana, konieczne są dalsze inwestycje w bazę danych do księgowania kapitału naturalnego”.

- Inwestycja ta [przyp. red. - w bazę danych do księgowania kapitału naturalnego] ma kluczowe znaczenie dla budowania bazy wiedzy dla zrównoważonego wykorzystania naturalnego kapitału Europy – podano w raporcie(1) EEA „Rachunkowość kapitału naturalnego na rzecz kształtowania polityki w Europie”.

Według autorów raportu rachunkowość kapitału naturalnego stanowi ważny wkład w decyzje polityczne, w szczególności poprzez zdolność do wykazywania powiązań między gospodarką a środowiskiem. - Dostarczając regularne, obiektywne dane, które są spójne z szerszymi danymi statystycznymi, rachunkowość kapitału naturalnego może stanowić podstawową bazę dowodową niezbędną do informowania o podejmowaniu decyzji gospodarczych i środowiskowych – czytamy w raporcie.

Poczyniono postępy, ale to nadal za mało

Jak podają autorzy raportu, obecnie poczyniono pewne postępy w opracowywaniu danych przestrzennych czy tworzeniu narzędzi analitycznych, które umożliwiają wydajne obliczanie rachunków ekosystemów Unii Europejskiej.

- Jednakże, aby rachunkowość kapitału naturalnego stała się tak użyteczna dla kształtowania polityk jak to możliwe, potrzebne są dalsze znaczące inwestycje - napisano. W tym celu należałoby m.in. wzmocnić lub ustanowić nowe programy monitorowania, które generowałyby zestawy danych związane z ekosystemami o dobrej rozdzielczości przestrzennej i tematycznej oraz dalszy rozwój metodologii rachunkowości.

Jak dodano, tego typu podejście może znacznie pomóc w planowaniu realizacji celów dotyczących ochrony środowiska w sposób całościowy. Zgodnie z raportem tego typu działania wymagają bardziej ukierunkowanego monitorowania różnorodności biologicznej w połączeniu z obserwacjami satelitarnymi i innymi danymi statystycznymi. Razem podejścia te zapewniłyby lepszą wiedzę na temat zarządzania ekosystemami w Europie.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Przypisy

1/ Treść raportu dostępna na stronie:
https://www.eea.europa.eu/publications/natural-capital-accounting-in-support/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

ONZ ustanowił 7 września Międzynarodowym Dniem Czystego Powietrza dla błękitnego nieba (07 września 2020)Jak na zielone inwestycje patrzy sektor MŚP? Przychylnie, ale musi się to opłacać (03 września 2020)XII Ekowyzwania. Jak miasta wspierają mieszkańców i lokalny biznes w kształtowaniu ekologicznych postaw? (03 września 2020)Rusza czwarta edycja konkursu PRODUKT W OBIEGU (01 września 2020)24. Międzynarodowy Kongres ENVICON w październiku w Poznaniu (31 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony