Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Monitorowania Rozwoju Główny Urząd Statystyczny

Jak zmierzyć stan europejskich ekosystemów?

a+a-    Powrót       31 maja 2019       Zrównoważony rozwój   

W ostatnich latach raportowanie kwestii związanych ze stanem środowiska systematycznie rośnie. Jak jednak wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), „jeśli ta podstawa dowodowa służąca informowaniu o działaniach zmierzających do realizacji wyznaczonych celów ma zostać zrealizowana, konieczne są dalsze inwestycje w bazę danych do księgowania kapitału naturalnego”.

- Inwestycja ta [przyp. red. - w bazę danych do księgowania kapitału naturalnego] ma kluczowe znaczenie dla budowania bazy wiedzy dla zrównoważonego wykorzystania naturalnego kapitału Europy – podano w raporcie(1) EEA „Rachunkowość kapitału naturalnego na rzecz kształtowania polityki w Europie”.

Według autorów raportu rachunkowość kapitału naturalnego stanowi ważny wkład w decyzje polityczne, w szczególności poprzez zdolność do wykazywania powiązań między gospodarką a środowiskiem. - Dostarczając regularne, obiektywne dane, które są spójne z szerszymi danymi statystycznymi, rachunkowość kapitału naturalnego może stanowić podstawową bazę dowodową niezbędną do informowania o podejmowaniu decyzji gospodarczych i środowiskowych – czytamy w raporcie.

Poczyniono postępy, ale to nadal za mało

Jak podają autorzy raportu, obecnie poczyniono pewne postępy w opracowywaniu danych przestrzennych czy tworzeniu narzędzi analitycznych, które umożliwiają wydajne obliczanie rachunków ekosystemów Unii Europejskiej.

- Jednakże, aby rachunkowość kapitału naturalnego stała się tak użyteczna dla kształtowania polityk jak to możliwe, potrzebne są dalsze znaczące inwestycje - napisano. W tym celu należałoby m.in. wzmocnić lub ustanowić nowe programy monitorowania, które generowałyby zestawy danych związane z ekosystemami o dobrej rozdzielczości przestrzennej i tematycznej oraz dalszy rozwój metodologii rachunkowości.

Jak dodano, tego typu podejście może znacznie pomóc w planowaniu realizacji celów dotyczących ochrony środowiska w sposób całościowy. Zgodnie z raportem tego typu działania wymagają bardziej ukierunkowanego monitorowania różnorodności biologicznej w połączeniu z obserwacjami satelitarnymi i innymi danymi statystycznymi. Razem podejścia te zapewniłyby lepszą wiedzę na temat zarządzania ekosystemami w Europie.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Przypisy

1/ Treść raportu dostępna na stronie:
https://www.eea.europa.eu/publications/natural-capital-accounting-in-support/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Samorządowcy chcą nowej metropolii. Wśród priorytetów ochrona środowiska (18 lutego 2020)Targi Zero Waste w kwietniu w Krakowie (12 lutego 2020)Raport: przemysł wytwórczy i producenci żywności najbardziej wpływają na środowisko (06 lutego 2020)Polska i Francja będą dążyć, by UE była neutralna klimatycznie do 2050 r. (04 lutego 2020)Miasta mają jeszcze miesiąc, by zgłosić się do konkursu Eco-Miasto (28 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony