Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Dokumentacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Finansowanie efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych BNP Paribas

Jakie zmiany w programie Czyste Powietrze?

a+a-    Powrót       17 stycznia 2019       Powietrze i klimat   

Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze zostanie wznowiony w poniedziałek, 21 stycznia br. – poinformowano na dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka oraz prezesa NFOŚiGW Kazimierza Kujdy.

Przerwa w naborze wniosków w programie priorytetowym Czyste Powietrze miała jedynie charakter przejściowy. Jak poinformował prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda, zostanie on wznowiony w poniedziałek, 21 stycznia br.

Jak mówił minister środowiska Henryk Kowalczyk, wejście w życie nowych regulacji prawnych, wprowadziło do programu pewne zmiany dotyczące finansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych. – Tak jak zapowiadałem, wdrożenie ulgi podatkowej oraz zmiany legislacyjne, które były do przeprowadzenia w związku z programem Czyste Powietrze, zostały przeprowadzone i od 1 stycznia obowiązują dwa rozwiązania dotyczące programu – mówił Kowalczyk.

Dotacja wolna od podatku

Pierwsze rozwiązanie, o którym mówiono, dotyczy wszystkich wnioskodawców programu. - Dotacja uzyskana z tytułu programu Czyste Powietrze jest wolna od podatku od osób fizycznych – powiedział minister. Oznacza to, że obowiązujące od 1 stycznia br. zmiany prawne pozwolą beneficjentom programu uniknąć dodatkowych kosztów. Do tej pory bowiem, wypłata środków finansowych w ramach programu wiązałaby się z koniecznością zapłacenia, w zależności od progu podatkowego, podatku wyższego nawet o kilka tysięcy złotych.

Brak dotacji dla najzamożniejszych, w zamian ulga termomodernizacyjna

Drugie rozwiązanie dotyczy włączenia w finansowanie programu ulgi termomodernizacyjnej i obejmuje wyłącznie tych wnioskodawców, którzy będą mogli skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zasadach określonych w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dla pozostałych osób, które nie będą mogły skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej intensywność dofinansowania będzie zachowana zgodnie z poprzednio obowiązującymi zasadami.

- Grupa tych najzamożniejszych (…) została podzielona na trzy podgrupy (…). Ci najbardziej zamożni, którzy mają dochód powyżej 125 tys. zł, a którzy są de facto obciążeni podatkiem 32 proc., to u nich dotacja jest przenoszona na ulgę podatkową. Te osoby w ramach programu nie będą już uzyskiwać dotacji tylko odliczą sobie ulgę podatkową w wysokości 32 proc. – poinformował Kowalczyk.

Na koniec minister powiedział, że „na zmianie programu beneficjenci nie stracą, a nawet zyskają”.

Szczegółowe informacje dotyczące aktualizacji programu przedstawiamy w załączonej tabeli.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Program Czyste Powietrze 3.0. i wskaźniki dostępności zieleni. II dzień Międzynarodowej Konferencji Eco-Miasto (23 września 2020)Samorządy potrafią być samorządne i z inicjatywą. Ale to droga ciągle pod górę (17 września 2020)Zyska: w 2019 r. znacznie spadła liczba stref z przekroczeniami smogu (17 września 2020)Bartłomiej Orzeł pełnomocnikiem ds. programu Czyste Powietrze (08 września 2020)ONZ ustanowił 7 września Międzynarodowym Dniem Czystego Powietrza dla błękitnego nieba (07 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony