Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Płatny staż w EkoDialog - ochrona środowiska EkoDialog
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Jakie zmiany w programie Czyste Powietrze?

a+a-    Powrót       17 stycznia 2019       Powietrze i klimat   

Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze zostanie wznowiony w poniedziałek, 21 stycznia br. – poinformowano na dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka oraz prezesa NFOŚiGW Kazimierza Kujdy.

Przerwa w naborze wniosków w programie priorytetowym Czyste Powietrze miała jedynie charakter przejściowy. Jak poinformował prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda, zostanie on wznowiony w poniedziałek, 21 stycznia br.

Jak mówił minister środowiska Henryk Kowalczyk, wejście w życie nowych regulacji prawnych, wprowadziło do programu pewne zmiany dotyczące finansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych. – Tak jak zapowiadałem, wdrożenie ulgi podatkowej oraz zmiany legislacyjne, które były do przeprowadzenia w związku z programem Czyste Powietrze, zostały przeprowadzone i od 1 stycznia obowiązują dwa rozwiązania dotyczące programu – mówił Kowalczyk.

Dotacja wolna od podatku

Pierwsze rozwiązanie, o którym mówiono, dotyczy wszystkich wnioskodawców programu. - Dotacja uzyskana z tytułu programu Czyste Powietrze jest wolna od podatku od osób fizycznych – powiedział minister. Oznacza to, że obowiązujące od 1 stycznia br. zmiany prawne pozwolą beneficjentom programu uniknąć dodatkowych kosztów. Do tej pory bowiem, wypłata środków finansowych w ramach programu wiązałaby się z koniecznością zapłacenia, w zależności od progu podatkowego, podatku wyższego nawet o kilka tysięcy złotych.

Brak dotacji dla najzamożniejszych, w zamian ulga termomodernizacyjna

Drugie rozwiązanie dotyczy włączenia w finansowanie programu ulgi termomodernizacyjnej i obejmuje wyłącznie tych wnioskodawców, którzy będą mogli skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zasadach określonych w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dla pozostałych osób, które nie będą mogły skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej intensywność dofinansowania będzie zachowana zgodnie z poprzednio obowiązującymi zasadami.

- Grupa tych najzamożniejszych (…) została podzielona na trzy podgrupy (…). Ci najbardziej zamożni, którzy mają dochód powyżej 125 tys. zł, a którzy są de facto obciążeni podatkiem 32 proc., to u nich dotacja jest przenoszona na ulgę podatkową. Te osoby w ramach programu nie będą już uzyskiwać dotacji tylko odliczą sobie ulgę podatkową w wysokości 32 proc. – poinformował Kowalczyk.

Na koniec minister powiedział, że „na zmianie programu beneficjenci nie stracą, a nawet zyskają”.

Szczegółowe informacje dotyczące aktualizacji programu przedstawiamy w załączonej tabeli.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Smog sprzyja przenoszeniu się koronawirusa (25 maja 2020)Rybnik zamierza skorzystać z programu Stop Smog (22 maja 2020)Rusza program „Czyste Powietrze” 2.0 (15 maja 2020)Na samorządowych obligacjach zyskać może gospodarka i klimat (12 maja 2020)15 maja rusza nabór wniosków w zreformowanym programie „Czyste Powietrze” (04 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony