Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid firmy BAMARTECH

Oczyszczalnia ścieków w Jarocinie wyposażona zostanie w instalację do odzysku cennych pierwiastków

a+a-    Powrót       26 czerwca 2019       Woda   

Na terenie oczyszczalni ścieków w Cielczy (gmina Jarocin) powstaje instalacja, dzięki której z osadów ściekowych będzie odzyskiwany fosfor i azot, a z nich będą wytwarzane nawozy. Instalacja, której montaż właśnie się rozpoczął, będzie pierwszą w Polsce i naszej części Europy, instalacją do odzysku fosforu z osadów ściekowych. To część nowoczesnej Stacji Odzysku Surowców, która powstaje w tym miejscu.

W Cielczy budowana jest pierwsza w kraju innowacyjna instalacja do odzysku fosforu i azotu z wód ściekowych, a także instalacja hydrolizy oraz biogazu wraz z kogeneracją i odzyskiem energii cieplnej i elektrycznej. - Projekt, który realizujemy, to przedsięwzięcie na miarę XXI wieku – mówi burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. – Powstanie tu nowoczesna stacja odzysku surowców z najnowszymi technologiami z dziedziny oczyszczania ścieków. Nie ma podobnej stacji na wschód od Amsterdamu, u nas będzie pierwsza w tej części Europy - dodaje.

Fosfor dla gminy

W Cielczy z osadów ściekowych odzyskiwane będą surowce do produkcji nawozów, będzie też z nich wytwarzany biogaz. - Zadanie chcemy zakończyć uzyskaniem decyzji nawozowej na osady, które po przetworzeniu będzie można stosować jako nawóz do stosowania rolniczego. Fosfor będzie przez 5 lat przekazywany gminie Jarocin, która będzie go wykorzystywać do nawożenia i utrzymania terenów zielonych, np. w parkach czy przy szkołach – mówi Elżbieta Kostka, dyrektor techniczny PWiK Jarocin i kierownik jednostki realizującej projekt.

Część dużego projektu

Modernizacja oczyszczalni pomoże również w wyeliminowaniu problemu uciążliwych zapachów, na które narzekali do tej pory mieszkańcy. Będzie to możliwe dzięki hermetyzacji obiektów. Całkowity koszt inwestycji, która ma zakończyć się w 2020 r., to ponad 110 mln zł. Modernizacja oczyszczalni jest jednym z sześciu zadań realizowanych w ramach ogromnego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”. Łączna wartość całego projektu to blisko 256 mln zł. Na jego realizację PWiK w Jarocinie pozyskał dofinansowanie unijne w wysokości 128 mln zł.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Uruchomiono spalarnię osadów w oczyszczalni "Czajka" (19 grudnia 2019)Substancja ropopochodna w olsztyńskiej oczyszczalni ścieków (19 grudnia 2019)Blisko 35 mln zł infrastrukturę wod-kan na terenach wiejskich (11 grudnia 2019)CBA sprawdza możliwe nieprawidłowości w oczyszczalni ścieków w Koziegłowach (09 grudnia 2019)Rzeka Białka zanieczyszczona – alarmuje Koalicja Ratujmy Rzeki; to wina bobrów – odpiera WIOŚ (21 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony