Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
27.11.2020 27 listopada 2020

Banki chętnie finansują projekty cyrkularne. Masz GOZowy pomysł? Wykorzystaj okazję

Sześć największych publicznych instytucji finansowych w Europie od roku realizuje wspólną inicjatywę na rzecz GOZ, co już zaowocowało długoterminowym finansowaniem projektów na kwotę 2,7 mld euro. Docelowo ma to być 10 mld euro do 2023 r.

   Powrót       26 października 2020       Odpady   

Mowa o wspólnej inicjatywie na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. Joint Initiative on Circular Economy - JICE) europejskich banków i instytucji rozwoju z sześciu krajów. Należą do nich: Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK - Polska), Groupe Caisse des Dépôts Groupe (CDC - Francja) razem z Bpifrance, Cassa Depositi e Prestiti (CDP - Włochy), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Instituto de Crédito Oficial (ICO - Hiszpania) oraz KfW (Niemcy).

Czytaj: GOZ to wciąż wielka niewykorzystana szansa

Co już udało się zrobić?

Wyżej wymienione instytucje w ostatnim roku udzieliły finansowania projektom z różnych sektorów gospodarki. Były to inwestycje m.in. w rolnictwie, przemyśle i usługach, mobilności, rozwoju miast, gospodarce odpadami i gospodarce wodnej. Projekty objęły wszystkie etapy łańcucha wartości i cyklu życia produktów – od fazy projektowania i produkcji do momentu przywracania wartości w obiegu zamkniętym. Wśród najnowszych projektów, które otrzymają wsparcie są:

  • GRASPAPER, niemiecki start-up zajmujący się produkcją papieru i innowacyjnych opakowań,
  • Vestiaire collective, serwis internetowy, na którym ponad 9 milionów użytkowników może sprzedawać i kupować używaną odzież luksusową,
  • Winnow, firma opracowująca rozwiązania, które ograniczają marnowanie żywności w profesjonalnych kuchniach,
  • Aquaservice, hiszpański dostawca usług wodnych, który poddaje recyklingowi i ponownie wykorzystuje wszystkie swoje narzędzia oraz utrzymuje sprzęt w dobrej kondycji dzięki programowi napraw,
  • Palazzo delle Finanze (Firenze), renowacja budynków w celu dostosowania do nowych potrzeb użytkowych, połączona z całkowitą przebudową terenu poza kompleksem,
  • Starmeat, przetwórstwo mięsne polskiego producenta, wykorzystujące innowacyjny proces ograniczający marnowanie surowca.

Różne formy finansowania

W ramach inicjatywy JICE udzielane jest finansowanie w formie kredytów, inwestycji kapitałowych, gwarancji, ale także możliwe są innowacyjne formy finansowania na potrzeby infrastruktury publicznej i prywatnej, gmin, przedsiębiorstw różnej wielkości oraz projektów badawczych i innowacyjnych. Ponadto JICE, za pośrednictwem wyspecjalizowanych grup roboczych, wspiera bieżące działania Komisji Europejskiej i opracowuje schematy finansowania.

Jak uzyskać wsparcie w Polsce?

Redakcja zwróciła się do Banku Gospodarstwa Krajowego (polskiego partnera w JICE) z pytaniem, w jaki sposób aplikować o takie środki. W odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że BGK oferuje kilka produktów dedykowanych dla projektów wpisujących się w gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ) i są to zarówno kredyty, jak i dotacje, więc i sposób ubiegania się o środki może być różny. - GOZ jest obecny w wielu sektorach gospodarki, więc i dedykowane projekty mogą diametralnie różnić się od siebie, zarówno pod kątem biznesowym, jak i podejścia do finansowania. Dlatego też staramy się podchodzić do nich indywidualnie, szczególnie, że zależy nam na jak najlepszym wsparciu dla tego typu inicjatyw. W związku z tym zapraszamy firmy do indywidualnych rozmów, po których przygotujemy najbardziej odpowiednią ofertę finansowania projektu – wyjaśnia Kamil Piechowski z Departamentu Komunikacji i Zarządzania Doświadczeniami Klienta Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nabór jest otwarty. - Po prostu należy do nas się zgłosić i zapytać o najbardziej odpowiednie wsparcie dla swojego projektu - konkluduje Piechowski.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

EkoSfera – eksperckie debaty online już w przyszłym tygodniu (06 listopada 2020)Zazielenianie kompetencji na polskim rynku pracy (05 listopada 2020)W Gdańsku podpisano deklarację o współpracy w zakresie neutralności klimatycznej (05 listopada 2020)Do piątku można zgłaszać uwagi do dokumentu KE ws. unijnego programu działań w zakresie środowiska do 2030 r. (04 listopada 2020)Unijna polityka rolna. Parlament przedstawia swoje propozycje (27 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony