Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
01.12.2020 01 grudnia 2020

Samorządy kontra ministerstwo ws. koncesji na poszukiwanie złóż na Jurze

   Powrót       09 listopada 2020       Zrównoważony rozwój   

Samorząd Zawiercia otrzymał informację, że resort klimatu i środowiska zdecydował o przedłużeniu okresu obowiązywania koncesji dla kanadyjskiej firmy Rathdowney na prowadzenie poszukiwań złóż cynku i ołowiu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Samorządy protestują, tym bardziej, że w czerwcu resort zadecydował o wygasnięciu koncesji.

Kanadyjska firma od ponad 10 lat rozpoznaje złoża cynku i ołowiu na Jurze z zamiarem przyszłej budowy w tym rejonie kopalni. Przeciwko potencjalnej budowie wielokrotnie protestowali mieszkańcy i lokalne samorządy. - Podtrzymujemy nasze stanowisko: nie ma zgody na budowę kopalni cynku i ołowiu na naszym terenie. Będziemy interweniować w tej sprawie, także u premiera Mateusza Morawieckiego - poinformował prezydent miasta Łukasz Konarski. Na mocy koncesji inwestor może nadal rozpoznawać złoża w Zawierciu, Łazach, Porębie i Ogrodzieńcu.

Skrajnie odmienny interes społeczny

Decydując o przedłużeniu koncesji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oceniło, że w tej sprawie interes społeczny "wyraża się w sposób dwojaki i skrajnie odmienny" - z jednej strony lokalna społeczność sprzeciwia się potencjalnej budowie kopalni, z drugiej - rozpoznanie złóż może przynieść korzyść Skarbowi Państwa. - Sprzeciw dotyczący działalności górniczej, której zaistnienie nie jest pewne, nie powinien stać się powodem rezygnacji z możliwości uzyskania nowej informacji geologicznej, która stanowić będzie zysk Skarbu Państwa - oceniło Ministerstwo. W uzasadnieniu swojej decyzji resort zwrócił uwagę na korzyści wynikające z przedłużenia koncesji, w szczególności związane z pozyskaniem nowej informacji geologicznej, zwiększeniem wiedzy o występowaniu rud cynku i ołowiu, a także strategiczne znaczenie tego surowca dla gospodarki.

Inwestor przedstawił swoje stanowisko

W końcu czerwca br. ówczesny minister środowiska Michał Woś ogłosił w Katowicach decyzję o nieprzedłużaniu koncesji poszukiwawczej na złoża na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, argumentując m.in., że przedsiębiorca miał 10 lat, aby dobrze rozpoznać złoża, jednak przeprowadził w tym czasie ok. 100 odwiertów z ponad 800 planowanych. Jako argumenty za odmową przedłużenia koncesji przedstawiono wówczas kwestie związane z ochroną środowiska, niechęcią społeczności lokalnej i organizacji społecznych do działalności poszukiwawczej i rozpoznawczej oraz ewentualnej budowy kopalni, negatywne opinie samorządów oraz niewykonanie wszystkich zaplanowanych przez inwestora robót geologicznych.

W odpowiedzi inwestor przedstawił swoje stanowisko, w efekcie czego resort klimatu i środowiska zmienił wcześniejszą decyzję, przedłużając koncesję. - Przedłużając omawianą koncesję organ koncesyjny odniósł się do rodzaju działalności nią objętej. Z uwagi na fakt, że koncesja dotyczy poszukiwania i rozpoznawania złóż rud cynku i ołowiu, MKiŚ uznał za przedwczesne obawy związane z możliwością budowy kopalni cynku i ołowiu, wskazując, że ewentualna budowa kopalni wymaga uzyskania koncesji eksploatacyjnej - czytamy w stanowisku resortu.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

„Łużycki Zielony Ład” odpowiedzią na wyzwania klimatyczne na Ziemi Zgorzeleckiej (13 listopada 2020)NIK: powiązania energetyki i górnictwa utrudniają decyzje o zakupie tańszego węgla z importu (10 listopada 2020)RDOŚ wydała decyzję środowiskową ws. rybnickiego złoża węgla Paruszowiec (29 października 2020)Zielona transformacja już trwa (20 października 2020)Podpisano porozumienie w sprawie transformacji górnictwa. Zamknięcie kopalni węgla kamiennego w 2049 r. (25 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony