Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Doradca handlowy ds. fotowoltaiki Energomix Sp. zo. o.
GoBloo firmy Columbus Energy

Kujawsko-Pomorskie: Ponad 17 mln zł dofinansowania na instalacje OZE

a+a-    Powrót       09 sierpnia 2018       Energia   

Przy około 1,5 tysiąca budynków mieszkalnych w regionie zaczynają się pojawiać panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii będą też działać przy budynkach publicznych oraz placówkach medycznych. Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyznał dofinansowanie na realizację 46 tego typu projektów ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Większość to przedsięwzięcia przygotowane przez samorządy lokalne i skierowane bezpośrednio do mieszkańców, czyli montowane na ich domach. Trwa realizacja tych projektów.

- Inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko generują oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Większość projektów, na realizację których rozdysponowaliśmy wsparcie, dotyczy montażu takich instalacji bezpośrednio w gospodarstwach domowych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Ponad 17 mln zł na 46 projektów

W wyniku rozstrzygniętego w lutym konkursu zarząd województwa rozdysponował 17,5 miliona złotych wsparcia z RPO na realizację 46 projektów dotyczących budowy mikroinstalacji OZE na budynkach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, a także placówkach medycznych. Większość to przedsięwzięcia przygotowane przez samorządy lokalne i skierowane bezpośrednio do mieszkańców.

Gminy kolejny raz inwestują w OZE

Jeden z największych projektów z udziałem mieszkańców zrealizuje gmina Stolno, która planuje budowę instalacji solarnych na 132 budynkach mieszkalnych. Gmina Łubianka, która jako jeden z pierwszych samorządów w regionie realizowała już podobny projekt w poprzednim rozdaniu unijnych środków, planuje zakup 123 zestawów do produkcji energii cieplnej dla gospodarstw domowych. Na budynkach mieszkalnych w gminie Chełmża, która również ma już doświadczenie w realizacji tego rodzaju projektów, pojawi się 101 mikroinstalacji.

Wśród beneficjentów wsparcia jest też miasto Bydgoszcz, które otrzymało 470 tysięcy złotych na montaż urządzeń OZE na 12 obiektach publicznych – przede wszystkim szkołach i basenach. Toruń pozyskał 438 tysięcy złotych dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznych na 5 gminnych budynkach – głównie szkołach. Miasto Inowrocław przeznaczy pół miliona złotych dofinansowania na montaż 17 instalacji na budynkach prywatnych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wiatraki pod nadzorem dozoru technicznego. Rząd szykuje przepisy (15 października 2018)Małopolskie: 10 mln zł z RPO na sieci ciepłownicze (15 października 2018)ME zapowiada zmiany w Prawie energetycznym dla magazynów energii (12 października 2018)Przejęcie w branży wiatrowej na przełomie roku? (11 października 2018)Październik pod znakiem czystej energii (10 października 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony