Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

Rok bez plastikowych jednorazówek na Wyspie Księcia Edwarda

   Powrót       13 lipca 2020       Odpady   

Mija rok od wprowadzenia przez pierwszą kanadyjską prowincję, Wyspę Księcia Edwarda, zakazu używania plastikowych toreb jednorazowych. Niedawno podobny zakaz wprowadziły także Nowa Fundlandia i Labrador.

Zakaz obowiązuje na Wyspie Księcia Edwarda od 1 lipca 2019 r. Licząca niespełna 160 tys. mieszkańców prowincja przyjęła wcześniej specjalną Ustawę o redukcji użycia plastikowych toreb. Inicjatywa wyszła nie od rządu, tylko – jak przypominały media – od liberalnego deputowanego Allena Roacha, który zwrócił uwagę na plastikowe opakowania zaśmiecające rzeki i strumienie.

15-16 mln plastikowych toreb mniej

W miejscowych sklepach klienci, którzy nie mają własnej torby, mogą kupić za minimum 15 centów torbę papierową lub za dolara torbę wielokrotnego użytku. Ze względów higienicznych pozostały niewielkie plastikowe torebki na żywność i lekarstwa oraz torby w pralniach.

Po roku obowiązywania zakazu okazało się, że – jak podawał publiczny nadawca CBC – na wysypiska odpadów trafiło w zeszłym roku ok. 15-16 mln plastikowych toreb mniej.

Kolejne prowincje przeciwne jednorazówkom

Z początkiem lipca br. zakaz użytkowania plastikowych toreb zaczął obowiązywać na Nowej Fundlandii i Labradorze, z wyjątkiem toreb używanych do pakowania mięsa, ryb czy owoców, chleba - jeśli nie był uprzednio zapakowany, towarów kupowanych na wagę, a także torby w pralniach i na opony.

Czytaj też: Homo sapiens w cywilizacji plastiku

W minionych latach różne kanadyjskie miasta próbowały na własną rękę zakazywać użytkowania jednorazowych plastikowych toreb, a pierwszym było w 2007 r. Leaf Rapids w Manitobie - przypomniała agencja The Canadian Press. Zakaz oferowania plastikowych toreb w sklepach obowiązuje od połowy 2018 r. w Montrealu, a w lutym br., jeszcze przed pandemią Covid-19, miasto zapowiadało całkowity zakaz użytkowania plastikowych torebek w 2020 r. Nieudane próby wprowadzenia takiego zakazu podjęto także osiem lat temu w Toronto.

Sądowy spór o plastikowe reklamówki

Z kolei Victoria, stolica Kolumbii Brytyjskiej, w której rocznie na wysypiska trafia tyle plastikowych toreb, ile do niedawna na Wyspie Księcia Edwarda, chciała narzucić zarządzeniem władz miasta obowiązek zastąpienia toreb plastikowych – torbami papierowymi lub wielokrotnego użytku.

Jednak do sądu przeciwko władzom Victorii poszło Kanadyjskie Stowarzyszenie Toreb Plastikowych (CPBA), twierdząc, że miasto przekroczyło swoje uprawnienia. W pierwszej instancji CPBA przegrało, ale rok temu w apelacji sąd uznał, że kwestie ochrony środowiska są w kompetencjach ministerstwa środowiska prowincji i unieważnił decyzję miasta. Victoria zwróciła się do Sądu Najwyższego Kanady, ale ten w styczniu br. uznał, że nie rozpatrzy sprawy. Media cytowały wówczas fragment komunikatu CPBA, które z zadowoleniem przyjęło decyzję SN. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pasta do butów z... odpadów plastikowych? Clariter i MFPE realizują projekt o globalnym zasięgu (21 stycznia 2021)Jak segregować? Popularna sieć sklepów wprowadza oznaczenia dla opakowań (19 stycznia 2021)Badanie: coraz mniej Polaków dobrze ocenia obecny system gospodarki odpadami (08 stycznia 2021)Powietrze w Katmandu najbardziej zanieczyszczone na świecie (07 stycznia 2021)Nowa dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska (01 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony