Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
26.02.2021 26 lutego 2021

Powietrze w Katmandu najbardziej zanieczyszczone na świecie

   Powrót       07 stycznia 2021       Powietrze i klimat   

Powietrze w stolicy Nepalu Katmandu było we wtorek, drugi dzień z rzędu, najbardziej zanieczyszczone na świecie. Ignorując przepisy, władze nie planują jednak ogłosić stanu zagrożenia zdrowia publicznego.

Za złym stanem powietrza stoją geografia, klimat, publiczne spalanie śmieci i zbyt duża liczba samochodów. - Cały poniedziałek i wtorek nad miastem wisiała gęsta mgła i smog - mówi PAP Anup Shrestha z Tokha, północnej części Katmandu. - Chciałem rano pobiegać, ale zwyczajnie zacząłem się dusić. Dawno czegoś takiego tutaj nie widziałem - podkreśla.

Wskaźnik zanieczyszczenia AQI, który w czasie rzeczywistym gromadzi dla całego świata platforma IQAir, w Katmandu osiągnął w poniedziałek wartość 610, a we wtorek 440. Średnia dzienna z tych dni wyniosła odpowiednio 388 i 364, co oznacza poziom niebezpieczny dla zdrowia. Katmandu miało najbardziej zanieczyszczone powietrze na świecie. Dziennik "The Kathmandu Post" przypomina, że według nepalskich przepisów, kiedy wskaźnik AQI przekracza poziom 300, władze powinny ogłosić stan zagrożenia zdrowia publicznego. Mieszkańcy powinni unikać wychodzenia na zewnątrz bez masek i zamykać okna. - Póki co nie rozważaliśmy wprowadzenia zagrożenia stanu zdrowia publicznego, ponieważ większość szkół jest zamknięta [z powodu epidemii koronawirusa - PAP], zamknięte pozostają też fabryki cegieł - tłumaczył w gazecie Indu Bikram Joshi, zastępca dyrektora generalnego w departamencie środowiska nepalskiego ministerstwa lasów i środowiska naturalnego.

Czytaj też: Co ma wspólnego smog w Rybniku ze smogiem w New Delhi?

Ekspert zajmujący się zanieczyszczeniem powietrza w Azji Południowej dr Aranico Pandey tłumaczy PAP, że klimat i ukształtowanie doliny Katmandu spowalniają w zimie cyrkulację powietrza. - Przy niskich temperaturach nad miastem wisi wtedy gęsty koc smogu - mówi PAP znany działacz ochrony środowiska w nepalskiej stolicy Bhushan Tuladhar. - Jeśli jeszcze do tego dodamy spaliny samochodów stojących w ogromnych korkach i palenie śmieci na każdym kroku, to mamy gotowy przepis na kryzys zdrowia publicznego - przestrzega.

W poniedziałek średnie dziennie stężenie drobinek pyłu o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra (PM2,5) na metr sześcienny wynosiło w Katmandu 338,3, a we wtorek 314,3. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za dopuszczalny limit zanieczyszczenia powietrza uznaje wartość 10.

Do fatalnego stanu powietrza przyczynia się palenie odpadów, za które w Nepalu grożą grzywny. - To smutne, ale nawet policja w mojej okolicy ignoruje problem. Raz, wcześnie rano, poszłam ze skargą na posterunek, bo obok unosił się gęsty dym z ogniska, gdzie palono plastik. Ale policjanci nie zareagowali - opowiada PAP Shreeja Karki z dzielnicy Tokha. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

UOKiK: 22 postępowania administracyjne w sprawie 114 modeli kotłów na paliwo stałe (15 lutego 2021)Naukowcy z UŚ: pyły atmosferyczne mogą powodować zwapnienie płuc (15 lutego 2021)Czyste Powietrze: Od połowy lutego już tylko lista zielonych urządzeń i materiałów (11 lutego 2021)W Warszawie obowiązuje pomarańczowy alert smogowy (10 lutego 2021)MKiŚ, NFOŚiGW oraz BGK będą współpracować przy realizacji programu Stop Smog (03 lutego 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony