Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Katowice będą ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy

a+a-    Powrót       11 czerwca 2019       Zrównoważony rozwój   

Katowice zamierzają ubiegać się o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2022, przyznawany przez Komisję Europejską dużym miastom za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Lokalne władze powołały specjalny zespół, który zajmuje się przygotowaniem wniosku.

O tym, czy miasto ma szanse na zdobycie tytułu i jakie warunki musi spełnić, by odnieść sukces, będą rozmawiali 18 czerwca uczestnicy debaty w katowickiej księgarni i kawiarni "Miejscownik. Tygiel Kulturalny" - poinformowała w poniedziałek PAP Olga Kostrzewska-Cichoń, która poprowadzi spotkanie. W dyskusji wezmą udział: Aleksander Uszok - radny dzielnicy Kostuchna, aktywista miejski; Paweł Wyszomirski - prezes Fundacji Napraw Sobie Miasto oraz przewodniczący Rady Miasta Katowice Maciej Biskupski.

Jak przypomniała w rozmowie z PAP rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Lipka, ubieganie się o tytuł Zielonej Stolicy Europy zapowiedział prezydent Katowic Marcin Krupa podczas ostatniej kampanii przed wyborami samorządowymi. Potwierdziła, że w kwietniu br. powołano specjalny zespół, który zajmuje się przygotowaniem aplikacji. W jego skład wchodzą m.in.: pracownicy urzędu, spółek miejskich i Nadleśnictwa Katowice. - Zespół pracuje w kilku obszarach, takich jak: zmiany klimatu, zrównoważona mobilność, hałas, zrównoważone użytkowanie gruntów, przyroda i bioróżnorodność, odpady komunalne oraz woda - wskazała Lipka.

Essen, Kopenhaga Lublana czy Nijmegen

Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest przez Komisję Europejską miastom powyżej 100 tys. mieszkańców za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Chodzi o zrównoważony rozwój i podnoszenie standardów ekologicznych. Zgłoszenie oceniane jest w kilkunastu kategoriach, takich jak: klimat, transport publiczny, hałas, odpady, zieleń w mieście, gospodarka ściekami, transport publiczny, gospodarka energetyczna czy zarządzanie środowiskiem.

Zdobywcę tytułu wybiera międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele KE, Parlamentu Europejskiego i Komitetu Regionów. W przeszłości tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawano takim miastom jak: Essen, Kopenhaga, Lublana czy Nijmegen. W tym roku Zieloną Stolicą Europy jest Oslo.(PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Walka z ASF trwa. Ardanowski: bez wybicia dzików Polska sobie nie poradzi (22 sierpnia 2019)Prezydent podpisał ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności (21 sierpnia 2019)Apel o narzędzia do walki ze zjawiskiem greenwashingu (16 sierpnia 2019)Najważniejsze wydarzenia Kongresu Nowej Mobilności (14 sierpnia 2019)Kodeks amoniakowy pomoże zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych w rolnictwie (13 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony