Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. prognoz aktywności Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

KE wzywa kraje UE do większych wysiłków, by osiągnąć cele klimatyczne

a+a-    Powrót       19 czerwca 2019       Powietrze i klimat   

Komisja Europejska wezwała kraje UE, by zwiększyły wysiłki zmierzające do osiągniecia celów klimatycznych UE na 2030 r. Choć wspólnota jest na dobrej drodze do ograniczenia emisji o 40 proc., to jednak musi zintensyfikować działania m.in. w kwestii celów dotyczących OZE i efektywności energetycznej.

Temat redukcji emisji pojawi się na szczycie unijnym w Brukseli, który rozpocznie się w czwartek i potrwa do piątku. Unijni liderzy będą na nim dyskutować m.in. o tym, czy UE powinna stać się w 2050 r. neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. KE przekonywała we wtorek na konferencji, że UE jest na dobrej drodze, by osiągnąć cel klimatyczny na 2030 r. – ograniczenia emisji o 40 proc. Jednak, jak ostrzegli urzędnicy w Brukseli, część krajów UE nie radzi sobie w niektórych obszarach polityki klimatycznej, jak efektywność energetyczna, czy wykorzystanie energii odnawialnej. Może być to przeszkodą w przyjęciu bardziej ambitnych, długoterminowych celów klimatycznych Unii.

Nie ma planu idealnego

Komisja przypomniała, że państwa członkowskie przygotowały projekty krajowych planów w zakresie energii i klimatu. Jednak – jej zdaniem - są one niedopracowane zarówno pod względem udziału energii ze źródeł odnawialnych, jak i wkładu na rzecz efektywności energetycznej. - Wszystkie państwa członkowskie opracowały imponujące projekty w stosunkowo krótkim czasie, jednak żaden z nich nie jest idealny. Ostateczne plany mają być gotowe pod koniec roku, a nasze zalecenia pokazują, gdzie konieczne są dalsze wysiłki. Przykładowo potrzebujemy bardziej ambitnych i szczegółowych strategii politycznych, lepszego określenia potrzeb inwestycyjnych czy też większego nacisku na kwestię sprawiedliwości społecznej – powiedział we wtorek unijny komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz.

Kraje muszą wykazać w swoich krajowych planach w dziedzinie energii i klimatu, w jaki sposób przyczynią się do osiągnięcia celów unii energetycznej, w szczególności celów UE na 2030 r. dotyczących energii i klimatu. Cele te obejmują założenia UE w sferze wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych na poziomie co najmniej 32 proc. i osiągnięcia efektywności energetycznej na poziomie co najmniej 32,5 proc.

Nawet 6,2 punktu procentowego różnicy

Projekty krajowych planów są niewystarczające zarówno pod względem odnawialnych źródeł energii, jak i efektywności energetycznej. W przypadku energii ze źródeł odnawialnych różnica może sięgać nawet 1,6 punktu procentowego. Jeśli chodzi o efektywność energetyczną, różnica może wynieść nawet 6,2 punktu procentowego (biorąc pod uwagę zużycie energii pierwotnej) lub 6 punktów procentowych (jeśli weźmie się pod uwagę zużycie energii końcowej).

Państwa członkowskie mają obecnie sześć miesięcy na wprowadzenie poprawek w krajowych planach. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Prezydent: neutralność klimatyczna to nie dekarbonizacja za wszelką cenę (04 lipca 2019)W negocjacjach klimatycznych nadal impas. Czy pół roku wystarczy na osiągnięcie światowego kompromisu? (01 lipca 2019)Brytyjski rząd przyjął cel neutralności klimatycznej do 2050 r. (28 czerwca 2019)Zbyt mało ambicji i konkretów w Krajowych planach na rzecz energii i klimatu (27 czerwca 2019)Co spowalnia osiągnięcie neutralności klimatycznej? (27 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony