Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Stażysta/-ka w zespole Energia i Klimat WWF

KE zadowolona z porozumienia ws. reformy ETS

a+a-    Powrót       09 listopada 2017       Planowanie przestrzenne   

Komisja Europejska wyraziła zadowolenie ze wstępnego porozumienia zawartego w czwartek nad ranem w sprawie reformy europejskiego systemu handlu emisjami, tzw. ETS, po 2020 roku.

O zawarciu porozumienia poinformowała wcześniej rzeczniczka estońskiej prezydencji Annikky Lamp. - We wczesnych godzinach rannych Rada UE (kraje członkowskie) i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. ETS wymaga reformy, aby pozostać skutecznym i realizować nasze cele klimatyczne. Uważamy, że wstępne porozumienie to gwarantuje - podkreśliła.

Ustalenia wpisują się w założenia porozumienia paryskiego

KE podała w czwartek, że tymczasowe porozumienie otwiera drogę do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych zgodnie ze zobowiązaniami porozumienia klimatycznego zawartego w Paryżu.

- Dzisiejsze przełomowe porozumienie pokazuje, że Unia Europejska przekształca zobowiązanie z Paryża w konkretne działania. Wprowadzając niezbędne prawodawstwo w celu wzmocnienia unijnego systemu handlu emisjami i realizowania naszych celów klimatycznych, Europa ponownie staje na czele walki ze zmianami klimatu - powiedział w czwartek komisarz ds. klimatu Miguel Arias Canete.

W lutym Polska była przeciw

W lutym ministrowie ds. środowiska państw UE przyjęli wspólne stanowisko w sprawie reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 (EU - ETS). Polska w grupie dziewięciu krajów UE sprzeciwiła się, ale nie udało się zablokować prac.

Negocjacje w tej sprawie toczyły się od wielu miesięcy, a państwa UE nie mogły porozumieć się co do wielu kwestii. Bruksela jednak liczyła, że uda się zawrzeć umowę, którą będzie można zaprezentować podczas trwającego do 17 listopada szczytu klimatycznego COP23 w Bonn. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Must have przed szczytem w Katowicach (16 lipca 2018)Papież: Szczyt klimatyczny w Katowicach może być kamieniem milowym (06 lipca 2018)Morawiecki: Rozwój elektromobilności wymaga większego wsparcia (05 lipca 2018)Ruszają szkolenia programu Czyste Powietrze (02 lipca 2018)Spotkanie z ambasadorami w sprawie COP24 (28 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony