Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista w Wydziale Instrumentów Zrównoważonego Rozwoju Ministerstwo Środowiska

KE zadowolona z porozumienia ws. reformy ETS

a+a-    Powrót       09 listopada 2017       Planowanie przestrzenne   

Komisja Europejska wyraziła zadowolenie ze wstępnego porozumienia zawartego w czwartek nad ranem w sprawie reformy europejskiego systemu handlu emisjami, tzw. ETS, po 2020 roku.

O zawarciu porozumienia poinformowała wcześniej rzeczniczka estońskiej prezydencji Annikky Lamp. - We wczesnych godzinach rannych Rada UE (kraje członkowskie) i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. ETS wymaga reformy, aby pozostać skutecznym i realizować nasze cele klimatyczne. Uważamy, że wstępne porozumienie to gwarantuje - podkreśliła.

Ustalenia wpisują się w założenia porozumienia paryskiego

KE podała w czwartek, że tymczasowe porozumienie otwiera drogę do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych zgodnie ze zobowiązaniami porozumienia klimatycznego zawartego w Paryżu.

- Dzisiejsze przełomowe porozumienie pokazuje, że Unia Europejska przekształca zobowiązanie z Paryża w konkretne działania. Wprowadzając niezbędne prawodawstwo w celu wzmocnienia unijnego systemu handlu emisjami i realizowania naszych celów klimatycznych, Europa ponownie staje na czele walki ze zmianami klimatu - powiedział w czwartek komisarz ds. klimatu Miguel Arias Canete.

W lutym Polska była przeciw

W lutym ministrowie ds. środowiska państw UE przyjęli wspólne stanowisko w sprawie reformy unijnego systemu pozwoleń na emisję CO2 (EU - ETS). Polska w grupie dziewięciu krajów UE sprzeciwiła się, ale nie udało się zablokować prac.

Negocjacje w tej sprawie toczyły się od wielu miesięcy, a państwa UE nie mogły porozumieć się co do wielu kwestii. Bruksela jednak liczyła, że uda się zawrzeć umowę, którą będzie można zaprezentować podczas trwającego do 17 listopada szczytu klimatycznego COP23 w Bonn. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Morawiecki o polityce klimatyczno-energetycznej (10 stycznia 2018)Polski sposób na COP24 w Katowicach (22 grudnia 2017)Jest porozumienie ws. ograniczania emisji CO2 w non-ETS (22 grudnia 2017)Chiny uruchomiły własny system ETS (21 grudnia 2017)Większy udział OZE, mniej dotacji dla węgla (19 grudnia 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony