Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. wdrażania przepisów dotyczących efektywności energetycznej Ministerstwo Energii
Szkło grzewcze EGLAS - przejrzystość i komfort cieplny firmy Saint-Gobain

Kiedy pierwsze wnioski o dofinansowanie termomodernizacji domów?

a+a-    Powrót       14 czerwca 2018       Budownictwo   

Z ustaleń redakcji Teraz Środowisko wynika, że pierwsze wnioski w sprawie dotacji w ramach programu „Czyste powietrze” spłyną już w lipcu.

- Planujemy, że od lipca br. NFOŚiGW będzie przyjmować wnioski od wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej i zawierać z nimi umowy o udostępnieniu. Umowy dotacji i umowy pożyczek z beneficjentami bezpośrednimi (czyli właścicielami (współwłaścicielami) domów jednorodzinnych) będą zawierać fundusze wojewódzkie. Te umowy określą terminy realizacji zadań - powiedział Sławomir Kmiecik, rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nie jest planowane ogłaszanie konkretnych konkursów, lecz nabory będą realizowane w sposób ciągły. - Sprawność organizacyjna zarządów i ekspertów WFOŚiGW umożliwi realizację niewielkiej zapewne liczbie beneficjentów realizację przynajmniej części zadań w roku bieżącym – wyjaśnił Kmiecik.

Przykładowe maksymalne stawki jednostkowe dla głównych pozycji termomodernizacji w programie wynoszą:

  • ocieplenie przegród budowlanych oraz uzasadnione prace towarzyszące do 150 zł za m kw.,
  • wymiana stolarki zewnętrznej w tym: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych do 700 zł za m kw.,
  • instalacje wewnętrzne ogrzewania i ciepłej wody użytkowej do 10 000 zł za zestaw,
  • pompy ciepła na cele centralnego ogrzewania oraz centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej do 30 000 zł za zestaw,
  • kotły gazowe kondensacyjne wraz z systemem odprowadzania spalin do 20 000 zł za zestaw.

Wymienione wyżej działania są objęte programem "Czyste Powietrze", który został zatwierdzony na początku czerwca przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jego realizacja pochłonie ok. 130 mld zł.

Urszula Kaczorowska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gdynia: miasto racjonalnie wykorzystujące energię (12 czerwca 2018)Podstawowe fakty o programie „Czyste Powietrze” (08 czerwca 2018)Premier: program "Czyste Powietrze" pochłonie ok. 130 mld zł (07 czerwca 2018)Szczecin: Ruszyło dofinansowanie wymiany pieców (04 czerwca 2018)130 mln zł na termomodernizację budynków mieszkalnych w Pomorskiem (29 maja 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony