Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Przedstawiciela handlowy i doradca technologiczny ds. efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Super-Mata Plus - szklana wełna o doskonałym współczynniku przewodzenia ciepła firmy Saint-Gobain

Kiedy pierwsze wnioski o dofinansowanie termomodernizacji domów?

a+a-    Powrót       14 czerwca 2018       Budownictwo   

Z ustaleń redakcji Teraz Środowisko wynika, że pierwsze wnioski w sprawie dotacji w ramach programu „Czyste powietrze” spłyną już w lipcu.

- Planujemy, że od lipca br. NFOŚiGW będzie przyjmować wnioski od wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej i zawierać z nimi umowy o udostępnieniu. Umowy dotacji i umowy pożyczek z beneficjentami bezpośrednimi (czyli właścicielami (współwłaścicielami) domów jednorodzinnych) będą zawierać fundusze wojewódzkie. Te umowy określą terminy realizacji zadań - powiedział Sławomir Kmiecik, rzecznik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nie jest planowane ogłaszanie konkretnych konkursów, lecz nabory będą realizowane w sposób ciągły. - Sprawność organizacyjna zarządów i ekspertów WFOŚiGW umożliwi realizację niewielkiej zapewne liczbie beneficjentów realizację przynajmniej części zadań w roku bieżącym – wyjaśnił Kmiecik.

Przykładowe maksymalne stawki jednostkowe dla głównych pozycji termomodernizacji w programie wynoszą:

  • ocieplenie przegród budowlanych oraz uzasadnione prace towarzyszące do 150 zł za m kw.,
  • wymiana stolarki zewnętrznej w tym: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych do 700 zł za m kw.,
  • instalacje wewnętrzne ogrzewania i ciepłej wody użytkowej do 10 000 zł za zestaw,
  • pompy ciepła na cele centralnego ogrzewania oraz centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej do 30 000 zł za zestaw,
  • kotły gazowe kondensacyjne wraz z systemem odprowadzania spalin do 20 000 zł za zestaw.

Wymienione wyżej działania są objęte programem "Czyste Powietrze", który został zatwierdzony na początku czerwca przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jego realizacja pochłonie ok. 130 mld zł.

Urszula Kaczorowska: Dziennikarz Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Trzy instytucje leczniczo-opiekuńcze otrzymają ponad 10 mln zł na poprawę efektywności energetycznej (19 lutego 2019)Weszła w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (13 lutego 2019)Kraków: Trwa nabór wniosków w ramach programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych (04 lutego 2019)Ruda Śląska: Miasto chce pozyskać 20 mln zł na proekologiczne inwestycje (31 stycznia 2019)Jakie zmiany w programie Czyste Powietrze? (17 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony