Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
EVBox BusinessLine - stacja ładowania samochodów elektrycznych dla odbiorców biznesowych firmy Engie
EVBox PublicLine - stacja ładowania pojazdów elektrycznych w przestrzeniach publicznych firmy Engie

Kiedy ujrzymy rozmawiające ze sobą samochody? Według nowych przepisów już w tym roku

a+a-    Powrót       15 marca 2019       Transport   

Nowoczesne technologie umożliwiające np. „porozumiewanie się” samochodów między sobą nie są już tylko fantazjami z filmów, ale stają się naszą rzeczywistością. W środę Komisja Europejska przyjęła nowe zasady, dzięki którym wdrażanie inteligentnych systemów transportowych na europejskich drogach nabierze tempa(1).

Zgodnie z wprowadzanymi przepisami od tego roku pojazdy, znaki drogowe i autostrady będą wyposażane w technologie do wysyłania standardowych wiadomości do użytkowników wokół nich. Wysyłane będą na przykład informacje o niebezpiecznych sytuacjach, robotach drogowych czy czasie działania sygnalizacji świetlnej. Według Komisji dzięki wdrażaniu inteligentnych systemów transportowych (ITS) wzrośnie bezpieczeństwo na drogach, a transport drogowy w UE stanie się czystszy i bardziej wydajny. Jest to także kolejny krok ku upowszechnieniu autonomicznych pojazdów. Komisja podkreśla, że nowe zasady są zgodne z zaprezentowanymi przez Komisję Junckera propozycjami w zakresie czystej mobilności oraz wpisują się w przygotowania do przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu w drugiej połowie tego stulecia.

Komisja przedstawia więc ITS niemalże w samych superlatywach. Z drugiej jednak strony pojawiają się też pewne obawy związane z wdrażaniem nowoczesnych technologii w miastach i na drogach, jak na przykład ochrona danych osobowych obywateli czy odporność na cyberataki.

Przyjęty przez KE akt Kooperatywnych Inteligentnych Systemów Transportowych (ang. Cooperative Intelligent Transport Systems - C-ITS) ma formę aktu delegowanego. Oznacza to, że Parlament Europejski i Rada mają teraz dwa miesiące na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu wobec jego wejścia w życie.

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf

Przypisy

1/ Więcej informacji można znaleźć na stronie KE:
http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-19-1649_en.htm

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

ElectroMobility Poland: przed 2023 r. ruszy produkcja polskich samochodów elektrycznych (18 marca 2019)Konsultacje publiczne Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi (15 marca 2019)Laureaci VII edycji programu GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii wybrani (12 marca 2019)MPiT będzie współpracować z ABB w obszarze nowych technologii (12 marca 2019)Ustawa o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości wchodzi w życie (11 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony