Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. obsługi kontraktów w Dziale Zarządzania Odpadami INTERSEROH Polska Sp. z o.o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! SUEZ

Kielce pierwszym miastem z interwencyjną zbiórką odpadów. Odbiór tylko w nocy

a+a-    Powrót       19 marca 2020       Odpady   

Od czwartku Kielce przechodzą na interwencyjny model odbioru odpadów. Zbiórka będzie odbywała się tylko w nocy, odbierane będą głównie odpady zmieszane i bio. Zawieszone zostaną też niektóre usługi.

W związku z zagrożeniem epidemicznym Urząd Miasta Kielce w porozumieniu z lokalną firmą odpadową zdecydowali o wprowadzeniu czasowych zmian w zakresie sposobu zbiórki odpadów od mieszkańców miasta. Zmiany te dotyczą przede wszystkim godzin odbioru odpadów i liczby pracowników na zmianie.

Odpady zbierane tylko w nocy

Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie urzędu miasta odbiór odpadów zmieszanych i odpadów bio będzie się odbywał w godzinach od 20 do 6 rano. Kielce zdecydowały także, że zbierane będą w pierwszej kolejności odpady zmieszane i bioodpady. Odbiór odpadów w ramach zbiórki selektywnej (przede wszystkim dotyczy to szkła) będzie realizowany w drugiej kolejności, w ramach dostępnych zasobów. Do odwołania zostają wstrzymane dodatkowe usługi, takie jak mycie pojemników, akcje edukacyjne.

Procedura chroniąca ciągłość pracy

- Zdajemy sobie sprawę, że odbieranie odpadów w godzinach nocnych może być uciążliwe. Musimy się też liczyć z tym, że odpady takie jak papier czy plastik będą musiały być deponowane dłużej. Mamy jednak do czynienia z wyjątkową sytuacją i myślę, że w sposób szczególny należy docenić pracę pracowników komunalnych, kierowców i ładowaczy. Dlatego poprzez takie zmiany chcemy chronić zdrowie mieszkańców, a tym samym i warunki higieny na ulicach. Liczymy na zrozumienie i wsparcie - poinformowała Agata Binkowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce.

Andrzej Dziewanowski, dyrektor ENERIS Surowce, spółki odbierającej odpady w Kielcach, powiedział, że tylko część pracowników będzie czynnie pracowała. - To specjalna procedura chroniąca ciągłość pracy – w przypadku zakażenia się pracowników z jednej zmiany możliwe będzie powołanie do pracy pracowników bezpiecznie czekających w domach, a przez to zachowanie ciągłości odbiorów - zaznaczył.

Apel o jak najszybszą zmianę specustawy

W ubiegłym tygodniu pięć ogólnopolskich organizacji zrzeszających firmy odpadowe przesłało do rządu pismo z apelem o jak najszybszą zmianę specustawy w związku z epidemią koronawirusa. W apelu zwrócono uwagę, że ustawa nie zawiera żadnych kryzysowych uregulowań w zakresie działania podmiotów realizujących zadania dotyczące gospodarowania odpadami, w tym w szczególności odpadami komunalnymi. - Nasza branża jest kluczowym ogniwem zapewnienia bezpieczeństwa sanitarno–epidemiologicznego Polski i jej obywateli. W przypadku jakichkolwiek perturbacji w jej działaniu konsekwencje mogą być tragiczne i trudne do przecenienia – zaznaczono w piśmie.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowe terminy w BDO - papierowa ewidencja odpadów ma być przedłużona do 31 grudnia br. (27 marca 2020)Jak radzi sobie przemysł chemiczny w warunkach wyższej konieczności? (27 marca 2020)Kołobrzeg: Radni zmienili metodę naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami (26 marca 2020)Katowice odbierają odpady bez zakłóceń, w innych miastach ograniczenia (24 marca 2020)Pożar w zakładzie przetwórstwa plastiku (23 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony