Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
GoBloo firmy Columbus Energy
Aplikacja Isover, czyli jak zrozumieć i obliczyć swoje potrzeby izolacyjne firmy Saint-Gobain

Klastry energii: czy przyjmą konkretną formę prawną?

a+a-    Powrót       05 grudnia 2017       Energia   

Na poziomie Unii Europejskiej toczy się obecnie dyskusja odnośnie formy prawnej funkcjonowania klastrów energii – poinformował Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii.

- My argumentujemy, że ta forma elastyczna, otwarta - czyli porozumienia umownego - jest wystarczająco dobra i nie musimy wchodzić aż w definicję prawną w postaci spółki (to właśnie forma prawna klastra dyskutowana na poziomie UE - przypis red.) – mówił wiceminister podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Energetyki Obywatelskiej.

Nieokreślona na dziś forma prawna klastra ma jednak swoją cenę. Jak wyjaśnił wiceminister, klaster jest ideą, która przez swoją elastyczność, poprzez wielość aspektów, technologii i możliwości jej wykorzystania, umyka tradycyjnym ramom regulacyjnym czy wsparcia ze strony państwa. Klastry niełatwo też promować z punktu widzenia regulacyjnego czy finansowego.

W środę 6 grudnia br. przedstawiciele Ministerstwa Energii spotkają się z członkami Parlamentu Europejskiego po to, by zaprezentować ideę klastrów, przedstawić konkretne przykłady porozumień klastrowych i osiągnięcia polskich klastrów energii.

Klastry rozwijają się w Polsce od przeszło roku, a inicjatywa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do 31 lipca br. za pomocą ankiet zgłosiło się do Ministerstwa Energii 55 inicjatyw klastrowych. W oficjalnej bazie ME(1) jest ich obecnie 60, choć Michał Kurtyka zapewniał, że wniosków na dzisiaj zebrano już ponad 100. Kontakt do kilkunastu spośród klastrów znajduje się tutaj.

Klastry energii to koncepcja, która została przyjęta w ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, znajduje też odzwierciedlenie m.in. w dyrektywie o OZE.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Przypisy

1/ Lista zgłoszeń dotyczących porozumień klastrowych, które wpłynęły do resortu energii:
http://www.me.gov.pl/Energetyka/Klastry+energii/Zestawienie+klastrow+energii+i+inicjatyw+klastrowych

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zielony konserwatyzm Emilewicz (05 grudnia 2018)II konkurs dla klastrów energii rozstrzygnięty (09 listopada 2018)Turkowski Klaster Energii powiększa się (13 sierpnia 2018)Ministerstwo Energii ogłasza II Konkurs dla klastrów energii (29 czerwca 2018)Niebawem drugi konkurs dla klastrów energii (15 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony