Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Biurze Komunikacji Społecznej Ministerstwo Energii
Sygnity Forecasting: prognozowanie wytwarzania i zapotrzebowania na energię firmy Sygnity S.A.

Klastry energii: czy przyjmą konkretną formę prawną?

a+a-    Powrót       05 grudnia 2017       Energia   

Na poziomie Unii Europejskiej toczy się obecnie dyskusja odnośnie formy prawnej funkcjonowania klastrów energii – poinformował Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii.

- My argumentujemy, że ta forma elastyczna, otwarta - czyli porozumienia umownego - jest wystarczająco dobra i nie musimy wchodzić aż w definicję prawną w postaci spółki (to właśnie forma prawna klastra dyskutowana na poziomie UE - przypis red.) – mówił wiceminister podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Energetyki Obywatelskiej.

Nieokreślona na dziś forma prawna klastra ma jednak swoją cenę. Jak wyjaśnił wiceminister, klaster jest ideą, która przez swoją elastyczność, poprzez wielość aspektów, technologii i możliwości jej wykorzystania, umyka tradycyjnym ramom regulacyjnym czy wsparcia ze strony państwa. Klastry niełatwo też promować z punktu widzenia regulacyjnego czy finansowego.

W środę 6 grudnia br. przedstawiciele Ministerstwa Energii spotkają się z członkami Parlamentu Europejskiego po to, by zaprezentować ideę klastrów, przedstawić konkretne przykłady porozumień klastrowych i osiągnięcia polskich klastrów energii.

Klastry rozwijają się w Polsce od przeszło roku, a inicjatywa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do 31 lipca br. za pomocą ankiet zgłosiło się do Ministerstwa Energii 55 inicjatyw klastrowych. W oficjalnej bazie ME(1) jest ich obecnie 60, choć Michał Kurtyka zapewniał, że wniosków na dzisiaj zebrano już ponad 100. Kontakt do kilkunastu spośród klastrów znajduje się tutaj.

Klastry energii to koncepcja, która została przyjęta w ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, znajduje też odzwierciedlenie m.in. w dyrektywie o OZE.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Przypisy

1/ Lista zgłoszeń dotyczących porozumień klastrowych, które wpłynęły do resortu energii:
http://www.me.gov.pl/Energetyka/Klastry+energii/Zestawienie+klastrow+energii+i+inicjatyw+klastrowych

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Komunalny klaster energii odnawialnej w Lubuskiem (07 lutego 2018)Praktyczne spojrzenie na klastry i spółdzielnie (07 lutego 2018)Negocjacje pakietu zimowego na forum UE już niedługo (07 grudnia 2017)Jelenia Góra chce energetycznej samowystarczalności (09 października 2017)Rusza konkurs innowacji w dziedzinie energetyki (02 października 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony