Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Praca w fundacji Fundacja Aeris Futuro
System Zero - rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska

Klimatyczna Unia dwóch prędkości staje się faktem

a+a-    Powrót       21 maja 2019       Powietrze i klimat   

Zaakceptowana przez wszystkie państwa członkowskie deklaracja z Sybina wymienia środowisko na samym końcu. Więcej mówi o nim inny dokument, ale ten zgodziło się podpisać tylko ośmiu spośród dwudziestu siedmiu uczestników obrad.

Dwa tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego przywódcy 27 państw członkowskich (bez Wielkiej Brytanii) spotkali się w rumuńskim Sybinie, by rozpocząć dyskusję na temat nowych politycznych priorytetów UE. - Efekty tych rozmów poznamy w czerwcu, gdy jako Rada Europejska przyjmiemy program strategiczny na najbliższe 5 lat - mówił po szczycie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Przyjęta niemalże rzutem na taśmę deklaracja z Sybina(1) branży ochrony środowiska nie napawa optymizmem, gdyż wskazuje środowisko i klimat jako ostatnie spośród wszystkich dwunastu priorytetów Unii. Przypadek? Możliwe, ale niekoniecznie.

O co toczy się gra?

Tematem rozmów przywódców państw i rządów jest tzw. program strategiczny UE na lata 2019-2024, czyli zawierający nadrzędne priorytety dokument, który będzie przyświecał unijnym pracom przez następnych pięć lat. Obowiązujący dziś program(2) Rada Europejska uzgodniła jeszcze w czerwcu 2014 r., wskazując jednocześnie pięć priorytetowych dziedzin: zatrudnienie, wzrost i konkurencyjność, wzmacnianie pozycji obywateli i ich ochrona, energetyka i ochrona klimatu, a także wolność, bezpieczeństwo i sprawiedliwość. Nie znamy jeszcze ostatecznej treści najnowszej „pięciolatki”, ale wiemy, że priorytetów może znaleźć się w niej aż dwanaście. Co więcej, stanowiąca jej zapowiedź deklaracja z Sybina poświęca ochronie środowiska tylko trzy niewiele znaczące zdania na samym jej końcu. - Europa będzie odpowiedzialnym globalnym liderem. Wyzwania, przed którymi dzisiaj stoimy, dotyczą nas wszystkich. Będziemy nadal współpracować z naszymi partnerami w świecie, po to by utrzymywać i rozwijać ład międzynarodowy oparty na prawie, w pełni wykorzystywać nowe możliwości handlowe i wspólnie podejmować globalne kwestie, takie jak ochrona środowiska i walka ze zmianą klimatu – piszą unijni przywódcy. Oficjalnie kolejność priorytetów jest w deklaracji przypadkowa.

Do przerwy: dziewiętnaście do ośmiu

Z pewnością nieprzypadkowy jest jednak fakt, że z przyjętej w obszarze ochrony środowiska treści deklaracji niezadowolonych było aż osiem państw. Francja, Hiszpania, Belgia, Dania, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Szwecja oraz Łotwa (jako jedyna wśród państw Europy Środkowej) zaapelowały w odrębnym dokumencie(3) do pozostałych o zwiększenie ambicji w obszarze klimatu, w szczególności poprzez jednoznaczną deklarację chęci osiągnięcia celu neutralności klimatycznej UE najpóźniej w 2050 r. „Ósemka” ochotników proponuje, aby co najmniej 25 proc. przyszłego unijnego budżetu zostało przeznaczone na projekty mające na celu walkę ze zmianami klimatycznymi, w tym dekarbonizację przemysłu i skuteczny monitoring postępów jej realizacji. Ostatnim postulatem jest reorganizacja Europejskiego Banku Inwestycyjnego tak, by energetyka i kwestie klimatyczne stały się dla realizowanych przez niego inwestycji sprawą najwyższej wagi.

Pierwszą wersję programu strategicznego UE na lata 2019-2024 poznamy jeszcze w czerwcu br. Jeżeli wśród przywódców unijnych państw uda się osiągnąć konsensus, to polityczne deklaracje na najwyższym szczeblu może padną podczas odbywającego się 23 września br. szczytu ONZ w Nowym Jorku. Ostatnie spotkanie w Rumunii pokazało jednak, że do wymaganej jednomyślnością zgody jest jeszcze daleko.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Deklaracja z Sybina
https://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2019/05/09/the-sibiu-declaration/
2/ Setting the EU's political agenda
https://www.consilium.europa.eu/en/european-council/role-setting-eu-political-agenda/
3/ Non paper on Climate for the future of Europe By France, Belgium, Denmark, Luxemburg, Netherlands, Portugal, Spain, Sweden
https://www.euractiv.com/wp-content/uploads/sites/2/2019/05/Non-paper-Climate-FR-SE-PT-DK-LU-ES-NL-BE.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PORT PC: Intensywny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce w I połowie 2019 r. (14 sierpnia 2019)Wszystkie oczy na Chiny, czyli jak supermocarstwo radzi sobie z emisjami (02 sierpnia 2019)Czy odejście od paliw kopalnych zatopi transport morski? (19 lipca 2019)Polskie weto ws. neutralności klimatycznej Europy tematem posiedzenia komisji ds. UE (18 lipca 2019)100 dni na europejskie prawo klimatyczne. Start 1 listopada. (17 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony