Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
C-Green: Mokre osady ściekowe przekształcone w czysty biowęgiel InnoEnergy

Samorządowe weto wobec kopalni węgla. Zawiązano społeczną koalicję

a+a-    Powrót       09 października 2019       Energia   

Poselski projekt tzw. specustawy górniczej budzi wiele emocji wśród samorządowców. Gminy górnicze ze Śląska wyrażają swój sprzeciw wobec planowanej nowelizacji, a organizacje pozarządowe z regionu zawiązują koalicję.

Chodzi o przedstawiony na początku września projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, nazywany potocznie specustawą górniczą. Nowelizacja ma, jak zapewniają jej autorzy, wyeliminować przeszkody prawne negatywnie wpływające na wydobycie węgla kamiennego lub brunatnego ze złóż o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Więcej o jej założeniach pisaliśmy tutaj.

Samorządy przeciwko nowelizacji

Głos sprzeciwu w tej sprawie zabrał już Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów(1) (ŚZGiP), Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce(2) (SGGP) czy Związek Miast Polskich(3) (ZMP). Samorządowcy argumentują, że „proponowane regulacje łamią zasady postępowania administracyjnego w zakresie planowania przestrzennego”. – Zarząd Związku w szczególności stanowczo protestuje przeciwko wprowadzeniu takich uregulowań, które w sposób rażący łamią nie tylko zasady racjonalnego i utrwalonego postępowania administracyjnego w obszarze planowania przestrzennego, ale też w zdecydowany sposób naruszają samorządność lokalną i nie uwzględniają wzrastającego znaczenia polityki dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w energię i ochrony środowiska – czytamy w stanowisku Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

- Obawy budzi ułatwianie przedsiębiorstwom działania nie zauważając problemów wynikających z działalności przedsiębiorstw w stosunku do lokalnej społeczności (…). Powstaje niepokój, iż usprawniona procedura pominie potrzeby i bezpieczeństwo mieszkańców terenu wyznaczonego jako obszar specjalnego przeznaczenia – podaje z kolei SGGP.

Swoje obawy wyraził także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - Samorząd po prostu nie będzie mógł decydować o tym, jak chce zagospodarować swój teren – nie będzie mógł rozważać różnych wariantów i zastanawiać się, co jest dla mieszkańców najlepsze – argumentuje RPO(4). Zaapelował on do Elżbiety Witek, piastującej obecnie stanowisko marszałka Sejmu, aby wstrzymała prace nad projektem. - W nowej kadencji prace trzeba będzie zacząć od nowa – a to da szansę na porządne zbadanie problemu – podpowiada Adam Bodnar.

Protesty społeczne

Temperaturę wokół planowanej nowelizacji podnoszą także trwające obecnie w Imielinie i Rybniku (woj. śląskie) protesty lokalnej społeczności przeciwko wydobyciu węgla. Mieszkańcy Rybnika obarczeni są możliwością uruchomienia złoża węgla „Paruszowiec”, w Imielinie trwają protesty przeciwko planowanemu uruchomieniu wydobycia węgla w znajdującej się nieopodal kopalni Piast-Ziemowit. Jak wskazują władze Rybnika w przyjętej 26 września „uchwale ws. wyrażenia negatywnego stanowiska wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko”, „przejęcie ustawy w proponowanej obecnie formie spowoduje pogłębienie tej sytuacji, a nawet odwróci role w procesie ubiegania się o koncesję na wydobycie węgla”.

Społeczna koalicja będzie bronić przed dalszą eksploatacją węgla

W ostatnim czasie przedstawiciele organizacji pozarządowych z Imielina, Rybnika i Mysłowic utworzyli Społeczną Koalicję „Zielona Transformacja Śląska”. Jak podaje Polska Zielona Sieć, koalicję utworzono ze względu na bardzo podobne problemy, z którymi borykają się społeczności lokalne na Śląsku. Obok opieszałej likwidacji szkód górniczych przez kopalnie wymieniane jest także „lekceważenie głosu samorządów i mieszkańców, którzy protestują przeciwko otwieraniu nowych złóż pod ich miastami”.

W skład Społecznej Koalicji weszły takie stowarzyszenia jak: Nasza Ziemia, Nasze Kosztowy, Nasz Imielin, Zielony Imielin, stowarzyszenie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Ziemi Pszczyńskiej “Nasze Dziedzictwo”, stowarzyszenie na rzecz zrównoważonego rozwoju Ziemi Pszczyńskiej “Międzyrzecze”. Dołączyły także akcje społeczne „Nie dla eksploatacji złoża Paruszowiec” i „Ratujmy Imielin”. - Koalicja pozostaje otwarta dla wszystkich organizacji pozarządowych, które chciałyby do niej przystąpić – zapewnia Polska Zielona Sieć.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Stanowisko Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów z dnia 4 października2019 r.
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/7701-Stanowisko-Zarzadu-slaskiego-Zwiazku-Gmin-i-Powiatow-z-dnia-4-pazdziernika-2019-r.pdf
2/ Stanowisko Stowarzyszenia Gmin Górniczy w Polsce z dnia 30 września 2019r.
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/7701-Stanowisko-Stowarzyszenia-Gmin-Gorniczych-w-Polsce.pdf
3/ Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich z dnia 19 września 2019 r.
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/7701-Stanowisko-do-Zwiazku-Miast-Polskich-ws-prawa-geologicznego.pdf
4/ Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich do do Marszałka Sejmu ws. specustawy górniczej
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/7701-pismo-rpo-do-marszalka-sejmu.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Postępowanie środowiskowe ws. złoża węgla Paruszowiec zawieszone na wniosek inwestora (25 maja 2020)Sasin: MAP pracuje nad programami dla górnictwa i energetyki (18 maja 2020)Jonasz Drabek pełnomocnikiem ds. górnictwa węgla kamiennego (12 maja 2020)Obserwujemy schyłek energetyki węglowej w Polsce (28 kwietnia 2020)Epoki kamienia łupanego nie skończył brak kamieni, czyli lekcja o klimacie i energetyce (24 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony