Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
01.12.2020 01 grudnia 2020

Samorządowe weto wobec kopalni węgla. Zawiązano społeczną koalicję

Poselski projekt tzw. specustawy górniczej budzi wiele emocji wśród samorządowców. Gminy górnicze ze Śląska wyrażają swój sprzeciw wobec planowanej nowelizacji, a organizacje pozarządowe z regionu zawiązują koalicję.

   Powrót       09 października 2019       Energia   

Chodzi o przedstawiony na początku września projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, nazywany potocznie specustawą górniczą. Nowelizacja ma, jak zapewniają jej autorzy, wyeliminować przeszkody prawne negatywnie wpływające na wydobycie węgla kamiennego lub brunatnego ze złóż o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Więcej o jej założeniach pisaliśmy tutaj.

Samorządy przeciwko nowelizacji

Głos sprzeciwu w tej sprawie zabrał już Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów(1) (ŚZGiP), Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce(2) (SGGP) czy Związek Miast Polskich(3) (ZMP). Samorządowcy argumentują, że „proponowane regulacje łamią zasady postępowania administracyjnego w zakresie planowania przestrzennego”. – Zarząd Związku w szczególności stanowczo protestuje przeciwko wprowadzeniu takich uregulowań, które w sposób rażący łamią nie tylko zasady racjonalnego i utrwalonego postępowania administracyjnego w obszarze planowania przestrzennego, ale też w zdecydowany sposób naruszają samorządność lokalną i nie uwzględniają wzrastającego znaczenia polityki dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w energię i ochrony środowiska – czytamy w stanowisku Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

- Obawy budzi ułatwianie przedsiębiorstwom działania nie zauważając problemów wynikających z działalności przedsiębiorstw w stosunku do lokalnej społeczności (…). Powstaje niepokój, iż usprawniona procedura pominie potrzeby i bezpieczeństwo mieszkańców terenu wyznaczonego jako obszar specjalnego przeznaczenia – podaje z kolei SGGP.

Swoje obawy wyraził także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - Samorząd po prostu nie będzie mógł decydować o tym, jak chce zagospodarować swój teren – nie będzie mógł rozważać różnych wariantów i zastanawiać się, co jest dla mieszkańców najlepsze – argumentuje RPO(4). Zaapelował on do Elżbiety Witek, piastującej obecnie stanowisko marszałka Sejmu, aby wstrzymała prace nad projektem. - W nowej kadencji prace trzeba będzie zacząć od nowa – a to da szansę na porządne zbadanie problemu – podpowiada Adam Bodnar.

Protesty społeczne

Temperaturę wokół planowanej nowelizacji podnoszą także trwające obecnie w Imielinie i Rybniku (woj. śląskie) protesty lokalnej społeczności przeciwko wydobyciu węgla. Mieszkańcy Rybnika obarczeni są możliwością uruchomienia złoża węgla „Paruszowiec”, w Imielinie trwają protesty przeciwko planowanemu uruchomieniu wydobycia węgla w znajdującej się nieopodal kopalni Piast-Ziemowit. Jak wskazują władze Rybnika w przyjętej 26 września „uchwale ws. wyrażenia negatywnego stanowiska wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko”, „przejęcie ustawy w proponowanej obecnie formie spowoduje pogłębienie tej sytuacji, a nawet odwróci role w procesie ubiegania się o koncesję na wydobycie węgla”.

Społeczna koalicja będzie bronić przed dalszą eksploatacją węgla

W ostatnim czasie przedstawiciele organizacji pozarządowych z Imielina, Rybnika i Mysłowic utworzyli Społeczną Koalicję „Zielona Transformacja Śląska”. Jak podaje Polska Zielona Sieć, koalicję utworzono ze względu na bardzo podobne problemy, z którymi borykają się społeczności lokalne na Śląsku. Obok opieszałej likwidacji szkód górniczych przez kopalnie wymieniane jest także „lekceważenie głosu samorządów i mieszkańców, którzy protestują przeciwko otwieraniu nowych złóż pod ich miastami”.

W skład Społecznej Koalicji weszły takie stowarzyszenia jak: Nasza Ziemia, Nasze Kosztowy, Nasz Imielin, Zielony Imielin, stowarzyszenie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Ziemi Pszczyńskiej “Nasze Dziedzictwo”, stowarzyszenie na rzecz zrównoważonego rozwoju Ziemi Pszczyńskiej “Międzyrzecze”. Dołączyły także akcje społeczne „Nie dla eksploatacji złoża Paruszowiec” i „Ratujmy Imielin”. - Koalicja pozostaje otwarta dla wszystkich organizacji pozarządowych, które chciałyby do niej przystąpić – zapewnia Polska Zielona Sieć.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Stanowisko Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów z dnia 4 października2019 r.
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/7701-Stanowisko-Zarzadu-slaskiego-Zwiazku-Gmin-i-Powiatow-z-dnia-4-pazdziernika-2019-r.pdf
2/ Stanowisko Stowarzyszenia Gmin Górniczy w Polsce z dnia 30 września 2019r.
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/7701-Stanowisko-Stowarzyszenia-Gmin-Gorniczych-w-Polsce.pdf
3/ Stanowisko Zarządu Związku Miast Polskich z dnia 19 września 2019 r.
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/7701-Stanowisko-do-Zwiazku-Miast-Polskich-ws-prawa-geologicznego.pdf
4/ Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich do do Marszałka Sejmu ws. specustawy górniczej
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/7701-pismo-rpo-do-marszalka-sejmu.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

GDOŚ uchylił decyzję środowiskową ws. złoża węgla Imielin Północ (16 listopada 2020)NIK: powiązania energetyki i górnictwa utrudniają decyzje o zakupie tańszego węgla z importu (10 listopada 2020)RDOŚ wydała decyzję środowiskową ws. rybnickiego złoża węgla Paruszowiec (29 października 2020)PE: Dzięki polityce handlowej UE może zapobiegać deforestacji poza Europą (26 października 2020)Koncesje na wydobycie węgla przez PGG przedłużone nawet do 2044 r. (17 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony