Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pompa ciepła PCCO SPLIT 10kW: niezawodność, ulubiony kolor i 5 lat gwarancji firmy Hewalex
Zestaw Czyste Powietrze firmy Columbus Energy

Kolejna gmina z dotacją na badanie złóż geotermalnych

a+a-    Powrót       12 kwietnia 2019       Energia   

Ponad 17 mln zł dotacji otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Gmina Sękowa (powiat gorlicki, województwo małopolskie) na wykonanie badawczego odwiertu geotermalnego, sięgającego 3000 metrów w głąb ziemi.

Celem tego przedsięwzięcia ma być rozpoznanie złóż wód termalnych na tamtym terenie. Chodzi o zbadanie perspektywicznych poziomów wodonośnych z utworów fliszu karpackiego (naprzemianlegle ułożonych warstw skał osadowych) oraz przeprowadzenie testów hydrodynamicznych i badań fizyko-chemicznych umożliwiających ocenę parametrów pokładów, poprzez wykonanie pionowego otworu wiertniczego Sękowa GT-1.

Nawet 80 proc. powierzchni kraju

Według zaawansowanych analiz geologicznych, Polska jest bardzo zasobna w wody termalne. Naukowcy potwierdzili, że nawet na 80 proc. powierzchni naszego kraju można ich skutecznie poszukiwać. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ciągu ostatnich lat przekazał już wparcie finansowe (ze środków własnych) na 8 tego typu przedsięwzięć – w Kole, Turku, Sieradzu, Lądku-Zdroju, Sochaczewie, Tomaszowie Mazowieckim, Dębicy i Szaflarach. Całkowita łączna kwota przeznaczona na te projekty wyniosła ponad 170 mln zł. Teraz do tego grona dołącza małopolska Gmina Sękowa, otrzymując z NFOŚiGW na odwiert badawczy (kosztujący dokładnie 17 650 000 zł) dotację w wysokości 17,6 mln zł.

Umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia podpisali 10 kwietnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej p.o. prezesa zarządu NFOŚiGW Marek Ryszka oraz wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch. W uroczystości wziął udział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Zakończenie realizacji pionowego odwiertu geotermalnego w Sękowej planowane jest na lipiec 2020 r. Wiercenie i prace geologiczne wykonywane będą zgodnie z projektem robót, który przewiduje następujące parametry wody termalnej: temperatura około 60 st. C, wydajność źródła 40-70 m3/h, mineralizacja – 20 g/l. Miejsce odwiertu zostało wskazane po analizach geologicznych wykonanych przez specjalistów z AGH w Krakowie oraz wykonawcę projektu prac. Docelowo odwiert zostanie poprowadzony na głębokość 3000 metrów.

Istotna redukcja emisji CO2

Jednym z warunków przyznania dotacji dla Sękowej była deklaracja gminy o przeznaczeniu uzyskanej energii cieplnej do ogrzewania lokalnych domów. Możliwą do uzyskania moc potencjalnej ciepłowni geotermalnej w Sękowej określono na poziomie 6,5 MW, a produkcja energii mogłaby wynieść 40 595 MWh. Ekologicznym założeniem jest uzyskanie istotnej redukcji CO2. Tak zwana emisja uniknięta może wynieść 14 133,62 Mg/ rok.

Dofinansowanie dla projektu zostanie przekazane ze środków krajowych NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego Geologia i górnictwo, Część 1) Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych.

Źródło: NFOŚiGW

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polska geotermia plus - NFOŚiGW przygotowuje nowy program (14 maja 2019)Blisko 8 mln zł z UE na inwestycję geotermalną w powiecie kazimierskim (23 kwietnia 2019)Potencjał pomp ciepła jest dostrzegany w Polsce coraz częściej. Nie tylko w budownictwie (28 marca 2019)Tomaszów Mazowiecki sprawdzi swój potencjał geotermalny (11 marca 2019)Polska ma w geotermii podobną ilości energii co w węglu (07 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych