Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Logistyk Eneris Surowce S.A.
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER

Kolejny aresztowany w sprawie porzucania niebezpiecznych odpadów

a+a-    Powrót       31 maja 2019       Odpady   

Kolejna osoba – piąta w ostatnich dniach – została zatrzymana w sprawie grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym gromadzeniem i porzucaniem odpadów na dużą skalę. Podejrzany trafił do aresztu - podała w piątek katowicka prokuratura.

Sprawa dotyczy nielegalnego zgromadzenia i porzucenia 865 tys. litrów niebezpiecznych cieczy i 220 ton innych substancji sypkich. W całym śledztwie, jednym z największych tego typu w kraju, jest już 12 podejrzanych.

W czwartek śląska policja poinformowała o zatrzymaniu w ostatnich dniach w związku z tą sprawą czterech kolejnych osób. Trzy z nich zostały aresztowane, czwarta jest pod policyjnym dozorem. O zatrzymaniu i aresztowaniu piątej powiedział w piątek PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski. Decyzja o zastosowaniu aresztu zapadła w czwartek wieczorem – przekazał prokurator.

Jedna osoba ścigana listem gończym

W postępowaniu jest już 12 podejrzanych. Na początku kwietnia zatrzymano siedmiu członków grupy, która nielegalnie gromadziła i porzucała odpady w różnych miejscowościach na terenie całego kraju. Jedna osoba jest ścigana listem gończym. Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Członkowie grupy wynajmowali hale magazynowe i otwarte tereny. Następnie gromadzili tam wbrew przepisom odpady płynne - ciecze będące m.in. pochodnymi rozpuszczalników oraz lakierów, przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach tzw. mauzerach. Substancje stałe sprawcy składowali na usypanych pryzmach, jak również zakopywali w ziemi na wynajętych działkach.

Według szacunków potrzeba ponad 3,6 mln zł na utylizację

Gdy przestępcy zapełniali odpadami wynajmowane magazyny i działki, znikali narażając na zagrożenie ludzi i środowisko naturalne oraz pozostawiając właścicieli nieruchomości z olbrzymim kłopotem. Według wstępnych ustaleń, utylizacja porzuconych przez zatrzymanych około 865 tysięcy litrów niebezpiecznych cieczy i nie mniej niż 220 ton innych substancji będzie kosztowała ponad 3,6 mln zł. Podejrzanym grozi do 8 lat więzienia. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

13 zatrzymanych ws. "afery śmieciowej" (06 czerwca 2019)Kiedy trzeba zrobić coś więcej, róbmy to (03 czerwca 2019)Policja odkryła odpady chemiczne koło Radziejowa (27 maja 2019)Pieniądze dla samorządów na usuwanie porzuconych odpadów (16 maja 2019)TripleCOP w Genewie z akcentem na odpady z tworzyw sztucznych (14 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony