Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Zastępca Kierownika Logistyki Eneris Surowce S.A.
Remediacja terenów zanieczyszczonych i oczyszczanie wód gruntowych firmy Menard

Kolejny aresztowany w sprawie porzucania niebezpiecznych odpadów

a+a-    Powrót       31 maja 2019       Odpady   

Kolejna osoba – piąta w ostatnich dniach – została zatrzymana w sprawie grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym gromadzeniem i porzucaniem odpadów na dużą skalę. Podejrzany trafił do aresztu - podała w piątek katowicka prokuratura.

Sprawa dotyczy nielegalnego zgromadzenia i porzucenia 865 tys. litrów niebezpiecznych cieczy i 220 ton innych substancji sypkich. W całym śledztwie, jednym z największych tego typu w kraju, jest już 12 podejrzanych.

W czwartek śląska policja poinformowała o zatrzymaniu w ostatnich dniach w związku z tą sprawą czterech kolejnych osób. Trzy z nich zostały aresztowane, czwarta jest pod policyjnym dozorem. O zatrzymaniu i aresztowaniu piątej powiedział w piątek PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Waldemar Łubniewski. Decyzja o zastosowaniu aresztu zapadła w czwartek wieczorem – przekazał prokurator.

Jedna osoba ścigana listem gończym

W postępowaniu jest już 12 podejrzanych. Na początku kwietnia zatrzymano siedmiu członków grupy, która nielegalnie gromadziła i porzucała odpady w różnych miejscowościach na terenie całego kraju. Jedna osoba jest ścigana listem gończym. Śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Członkowie grupy wynajmowali hale magazynowe i otwarte tereny. Następnie gromadzili tam wbrew przepisom odpady płynne - ciecze będące m.in. pochodnymi rozpuszczalników oraz lakierów, przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach tzw. mauzerach. Substancje stałe sprawcy składowali na usypanych pryzmach, jak również zakopywali w ziemi na wynajętych działkach.

Według szacunków potrzeba ponad 3,6 mln zł na utylizację

Gdy przestępcy zapełniali odpadami wynajmowane magazyny i działki, znikali narażając na zagrożenie ludzi i środowisko naturalne oraz pozostawiając właścicieli nieruchomości z olbrzymim kłopotem. Według wstępnych ustaleń, utylizacja porzuconych przez zatrzymanych około 865 tysięcy litrów niebezpiecznych cieczy i nie mniej niż 220 ton innych substancji będzie kosztowała ponad 3,6 mln zł. Podejrzanym grozi do 8 lat więzienia. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zabezpieczono kilkaset ton nielegalnie magazynowanych odpadów (23 sierpnia 2019)NIK: składowiska odpadów z dawnych zakładów "Boruta" są zagrożeniem dla środowiska (14 sierpnia 2019)Raport: rosną zaległości branży odpadowej wobec banków i kontrahentów (31 lipca 2019)Kalisz: 5 mln zł na likwidację niebezpiecznych odpadów (24 lipca 2019)Problem uciążliwych odpadów w Bytomiu będzie rozwiązany (24 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony