Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor wojewódzki w Oddziale Architektury i Budownictwa Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Komitet Regionów powołał grupę roboczą ds. Europejskiego Zielonego Ładu

a+a-    Powrót       17 czerwca 2020       Zrównoważony rozwój   

Komitet Regionów powołał grupę roboczą ds. Europejskiego Zielonego Ładu, która ma zagwarantować, że odbudowa gospodarcza w UE będzie miała lokalny charakter i będzie dostosowana do każdego europejskiego terytorium. W pracach grupy będzie brała udział prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Za pomocą unijnego funduszu odbudowy gospodarczej oraz Europejskiego Zielonego Ładu musimy wzmocnić pozycję miast i regionów, i dostarczyć im finansowania, aby zbudować ich odporność i odbić się po kryzysie wywołanym COVID-19 - to główne przesłanie z pierwszego spotkania grupy roboczej. Odbyło się ono zdalnie w poniedziałek 15 maja. Zdaniem samorządowców, cytowanych w komunikacie Komitetu Regionów, "nadszedł czas, aby wspólnie zainwestować i przyspieszyć przejście do czystej, zrównoważonej i neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla gospodarki".

Według zapowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, Europejski Zielony Ład ma być "kompasem" przy odbudowie europejskiej gospodarki po kryzysie wywołanym przez epidemię koronawirusa. Jest to również priorytet dla Europejskiego Komitetu Regionów.

Z propozycji przedstawionych pod koniec maja przez Komisję Europejską wynika, że budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro; dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego.

Plan odbudowy gospodarczej ma wzmacniać inicjatywy UE takie: Europejski Zielony Ład oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Pierwsza z nich jest unijnym planem działania na rzecz neutralności klimatycznej, druga - dotyczy transformacji energetycznej regionów górniczych.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Timmermans: Polska może stać się unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej (07 lipca 2020)Jak dostosować biznes do zmieniających się wymagań prawnych? (30 czerwca 2020)Większości państw UE nie uda się zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza i jego skutków dla zdrowia do 2030 r. (29 czerwca 2020)Kraje trójkąta węglowego potrzebują skoordynowanego planu na odchodzenie od węgla brunatnego (26 czerwca 2020)Pokryzysowa odbudowa gospodarki oczami unijnych ministrów środowiska (25 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony