Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Zespole ds. ochrony gatunkowej i zadrzewień RDOŚ w Szczecinie
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Koncesja poszukiwawcza na złoża rud metali na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nie została przedłużona

a+a-    Powrót       23 czerwca 2020       Zrównoważony rozwój   

Minister środowiska Michał Woś nie przedłużył koncesji poszukiwawczej na złoża rud metali na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Kopalnię cynku i ołowiu chciała budować na terenie kilku gmin woj. śląskiego kanadyjska firma Rathdowney Poland.

Przeciwko budowie kopalni protestowali wcześniej mieszkańcy, uchwały przeciwne takiej inwestycji podejmowały też lokalne samorządy. Obawy budził przede wszystkim jej wpływ na środowisko i turystykę - ważną gałąź gospodarki tych terenów.

Przedsiębiorca miał 10 lat na rozpoznanie złoża

- Podjąłem w piątek decyzję o nieprzedłużaniu koncesji poszukiwawczej na złoża na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Podjąłem taką decyzję po bardzo wnikliwej analizie, bo oczywiście prawo geologiczno-górnicze dopuszcza w Polsce, by przedsiębiorcy korzystali z zasobów naturalnych, ze złóż, z możliwości badania naszych cennych obszarów i potem - jeśli to posłuży Polsce - wykorzystywania tych obszarów, ale w tym konkretnym przypadku przedsiębiorca miał bardzo dużo czasu - całe 10 lat - na to, by dobrze rozpoznać te złoża. Niestety z tej szansy nie skorzystał – oświadczył podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach minister Woś, zwracając uwagę, że firma przeprowadziła dotąd ok. 100 odwiertów z ponad 800 planowanych. - Decyzja jest uzasadniona, Minister Środowiska może taką decyzję podjąć, jeśli przemawia za tym możliwość rozpoznania złoża, ale też jeśli przemawia za tym ważny interes, związany z ochroną środowiska czy interes publiczny – dodał.

Woś: Kopalnia raczej nie ma szans powstać, nie powstanie

- Skutek podjęcia decyzji o nieprzedłużaniu koncesji jest taki, że co do zasady kopalnia raczej nie ma szans powstać, nie powstanie. Następne etapy polegają na opiniowaniu także przez lokalne społeczności; wspólnie z wojewodą, przedstawicielami sejmiku możemy poinformować mieszkańców woj. śląskiego - szczególnie Jury - że nie ma zagrożenia, że w tamtym terenie te walory przyrodnicze będą uszczuplone w stosunku do tego, co mamy dzisiaj - podkreślił minister środowiska.

Czytaj: Uchwała, która miała zablokować eksploatację węgla ze złoża Paruszowiec - nieważna

Uczestniczący w konferencji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ocenił, że decyzja ministra to dobra informacja. - Te przepiękne obszary w woj. śląskim skupione wokół Ogrodzieńca, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, podlegają naszemu szczególnemu zainteresowaniu i trosce. Społeczeństwo tego obszaru tak naprawdę od wielu, wielu lat bardzo usilnie stara się o to, by nie zaburzyć tej równowagi przyrodniczej. Decyzja pana ministra - bardzo zdecydowana i konsekwentna - wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, ale też logice w postępowaniu przedsiębiorcy. 10 lat to bardzo dużo czasu, by dobrze przygotować się do inwestycji i przedstawić argumenty, które potwierdzą, że nie będzie zagrożenia dla środowiska - powiedział wojewoda Wieczorek.

Odpowiedzialny za kontakty ze społecznością lokalną w Rathdowney Poland Bartosz Władimirow powiedział w poniedziałek PAP, że firma na razie nie komentuje decyzji Ministra Środowiska. Ma się do niej odnieść po otrzymaniu jej wraz z pisemnym uzasadnieniem. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy Elektrownia Bełchatów będzie wygaszana od 2030 r.? PGE dat unika, a pracownicy drżą o przyszłość (09 czerwca 2020)Uchwała, która miała zablokować eksploatację węgla ze złoża Paruszowiec - nieważna (04 czerwca 2020)Postępowanie środowiskowe ws. złoża węgla Paruszowiec zawieszone na wniosek inwestora (25 maja 2020)Samorząd Rybnika chce zmienić plan zagospodarowania, aby zablokować eksploatację złoża Paruszowiec (22 kwietnia 2020)Nie ma sprawiedliwej transformacji energetycznej bez wyznaczenia daty odejścia od węgla (20 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony