Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
C-Green: Mokre osady ściekowe przekształcone w czysty biowęgiel InnoEnergy
Zeroemisyjny biogaz oraz wysokosprawna kogeneracja energii dla przemysłu InnoEnergy

Koncesje na wydobycie węgla przez PGG przedłużone nawet do 2044 r.

a+a-    Powrót       17 lipca 2020       Energia   

Wszystkie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) mają przedłużone koncesje na wydobycie węgla kamiennego – nawet do 2044 roku. Ostatnich 9 z 25 koncesji, których ważność upływała w tym roku, przekazał w piątek Grupie minister środowiska Michał Woś.

- Dziś kończymy bardzo skomplikowany proces przedłużania koncesji górniczych (…) Bardzo się cieszę, że ten trudny proces mamy za sobą, że koncesje są przedłużone, że to jest fundament bezpieczeństwa energetycznego państwa, i że polskie kopalnie, Polska Grupa Górnicza, w dalszym ciągu ma administracyjną możliwość prowadzenia wydobycia – powiedział minister podczas uroczystości przekazania koncesji w kopalni Ziemowit w Lędzinach – części kopalni zespolonej Piast-Ziemowit.

25 koncesji dotyczy Górnego Śląska

Dziewięć przedłużonych koncesji wydobywczych PGG dotyczy czterech kopalń tej największej górniczej spółki: Piast-Ziemowit w Bieruniu i Lędzinach, Murcki-Staszic w Katowicach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Ruda w Rudzie Śląskiej. Jak mówił prezes PGG Tomasz Rogala, kopalnie te zatrudniają łącznie ponad 20 tys. osób, zaś przedłużenie koncesji jest podstawą ich stabilnego działania. Ważność poprzednich koncesji upływała w sierpniu tego roku.

Przedłużenie koncesji odbyło się bez powiększania obszarów górniczych poszczególnych kopalń. PGG nadal zabiega natomiast o koncesję, umożliwiającą wydobycie węgla ze złoża Imielin Północ – ma to zapewnić przyszłość kopalni Piast-Ziemowit. Eksploatacji węgla w tym rejonie sprzeciwiają się mieszkańcy Imielina. Prezes Rogala zapewnia, że kopalnia, która już prowadzi wydobycie w innej części miasta, w pełni zabezpiecza je przed skutkami szkód górniczych i będzie robić to nadal.

O tym, jak plany powiększenia kopalni Piast-Ziemowit w Imielinie postrzega strona społeczna, pisaliśmy przy okazji omówienia raportu nt. sprawiedliwej transformacji energetycznej Górnego Śląska. Artykuł do przeczytania tutaj.

Minister Woś przypomniał, że spośród około 30 koncesji na wydobycie węgla kamiennego w Polsce, 25 dotyczy obszaru Górnego Śląska – ich ważność upływała w tym roku. Przedłużenie koncesji było długotrwałym procesem; w połowie 2018 r. przyjęto regulacje, które pozwoliły skrócić starania o wydłużenie terminów obowiązywania koncesji, by zdążyć przed wygaśnięciem wcześniejszych dokumentów.

Woś: Węgiel kamienny jeszcze długo będzie zapewniać bezpieczeństwo energetyczne Polski

Szef resortu środowiska zapewnił w piątek, że niezależnie od sytuacji międzynarodowej oraz ambitnej i restrykcyjnej polityki klimatycznej UE, wydobycie węgla kamiennego i energetyka oparta na węglu kamiennym jeszcze długo będą zapewniać bezpieczeństwo energetyczne Polski. - Biorąc pod uwagę skalę koniecznych inwestycji, które jeszcze przed nami, wydobycie węgla kamiennego i energetyka oparta na węglu kamiennym jeszcze przez długi czas będzie absolutnym fundamentem bezpieczeństwa energetycznego państwa - fundamentem polityki surowcowej i energetycznej, niezależnie od tych wszystkich zewnętrznych okoliczności – podkreślił Michał Woś.

- Niezależnie od tych wszystkich okoliczności, które trzeba brać pod uwagę, zapewniamy to, że wydobycie węgla kamiennego, że polskie górnictwo - związane przecież tak mocno i ściśle z energetyką - jest elementem stabilności państwa – dodał minister, nazywając przedłużenie koncesji wydobywczych „postawieniem kropki nad i”, dającym kopalniom stabilizację. Sprawy geologii i górnictwa Woś uznał za „fundamentalne” dla Śląska.

Czytaj: [Wywiad] Kulisy przygotowań do Sprawiedliwej Transformacji w Polsce

Zadowolenie z przedłużenia koncesji wydobywczych dla PGG wyraził marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski – syn górnika z kopalni Ziemowit, gdzie odbyła się piątkowa uroczystość. - Sektor górniczy i okołogórniczy to nadal bardzo ważna gałąź gospodarki woj. śląskiego – jeden z jej filarów. Z perspektywy urzędu marszałkowskiego staramy się wspierać te procesy i to środowisko – ważne jeżeli chodzi o miejsca pracy, o kwestie podatkowe, o zabezpieczenie energetyczne. Bez koncesji nie dałoby się tego zrobić – powiedział marszałek, który gratulował także władzom PGG działań służących opanowaniu epidemii koronawirusa w kopalniach. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ekstremalnie wysokie temperatury na Syberii zaburzają ekosystem torfowisk (03 sierpnia 2020)Naukowcy: spalanie drewna nie jest zieloną energią (31 lipca 2020)Konsultacje społeczne „Strategii metanowej UE” do 5 sierpnia (23 lipca 2020)Raport IJ: inwestycje w energetyce mogą zasilić polski PKB o 200-300 mld zł (20 lipca 2020)Decyzja o budowie węglowej Ostrołęki C niezgodna z prawem (10 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony