Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kompleksowe usługi rozpoznania stopnia zanieczyszczenia terenu dla starostów, właścicieli i nabywców nieruchomości firmy Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
Remediacja terenów zanieczyszczonych i oczyszczanie wód gruntowych firmy Menard

Konfiskata 700 tysięcy opakowań kleju z rakotwórczą substancją

a+a-    Powrót       13 lutego 2019       Ryzyko   

Ponad 700 tysięcy opakowań kleju w sztyfcie skonfiskowała Gwardia Finansowa we Włoszech, ponieważ zawiera szkodliwe substancje, w tym także rakotwórczą. Operację przeprowadzono w wielu regionach kraju.

Jak podały włoskie media niebezpieczny dla zdrowia zwykły klej biurowy to import z Chin. Jego wartość rynkowa wynosiła 2 miliony euro.

Gwardia Finansowa rozpoczęła dochodzenie przed kilkoma miesiącami po tym, gdy skierowała do badań laboratoryjnych próbki kleju sprzedawanego w Turynie. Analizy wykazały, że produkt zawiera dichloroetan - rakotwórczą, toksyczną i drażniącą substancję, połączoną z chloroformem, również potencjalnie szkodliwym.

Następnie funkcjonariusze ustalili kanał zaopatrywania dziesięciu magazynów, z których klej docierał do sklepów. Skonfiskowali ponad 700 tysięcy opakowań.

W dwóch kolejnych hurtowniach w Apulii i w Kampanii na południu znaleziono jeszcze 15 tysięcy opakowań kleju, który miał trafić do sprzedaży.

Zarzuty postawiono 10 osobom. Odpowiedzą za oszustwo w handlu i sprzedaż groźnych dla zdrowia substancji. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

700 tys. litrów odpadów na prywatnej posesji w Żorach (20 lutego 2019)Wykorzystanie ziemi z okazyjnego zakupu może być nielegalne (14 lutego 2019)Czeski dziennik o przywozie niebezpiecznych odpadów z Polski (14 lutego 2019)Nowe życie terenów pogórniczych (31 stycznia 2019)Geochemiczna mapa Polski dostępna dla wszystkich (30 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony