Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy Specjalista w Wydziale Zgód Wodnoprawnych PGW Wody Polskie
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

Ministerstwo Klimatu: w tym roku konkursy dla samorządów na retencję wód opadowych

a+a-    Powrót       13 stycznia 2020       Woda   

W 2020 roku zostaną rozpisane konkursy w ramach Funduszy Norweskich dla samorządów na infrastrukturę pozwalającą retencjonować wodę opadową w miastach - poinformował w piątek wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Przedstawiciel resortu klimatu w piątek w Sejmie odpowiadał na pytania posłów ws. dofinansowania inwestycji związanych z retencją wody w miastach.

- Mamy pełną świadomość coraz większych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, nie należy ich lekceważyć, bo widzimy, że z roku na rok zjawiska pogodowe w postaci długotrwałych susz, a następnie nawalnych deszczy, wyładowań atmosferycznych, nagłych zjawisk pogodowych są bardzo dotkliwe dla społeczeństwa i będziemy podejmować szereg zrównoważonych działań w ramach polityki klimatycznej - powiedział Zyska.

Finansowanie dla terenów zurbanizowanych

Zapewnił, że w przyszłej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 - tak jak w obecnej - pojawią się środki na tzw. zieloną i błękitną infrastrukturę w miastach służącą zatrzymywaniu wody. Wiceminister poinformował ponadto, że w 2020 roku na takie inwestycje zostaną rozpisane konkursy dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Dodał, że pieniądze te będą dedykowane terenom zurbanizowanym. Nie poinformował jednak, jakie będą to środki.

Polska otrzyma najwięcej pieniędzy

Do tej pory w ramach Funduszy Norweskich Polska zagospodarowała ponad 1 mld euro. W ramach trzeciej edycji, nasz kraj nadal będzie największym beneficjentem, przeznaczono ponad 809 mln euro, czyli blisko 3,5 mld zł.

Fundusze Norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wody Polskie: Większość kraju prawdopodobnie będzie objęta ryzykiem wystąpienia suszy (23 marca 2020)Sosnowiec: Dotacje na projekty związane z gromadzeniem deszczówki (10 marca 2020)750 mln zł dla Warszawskich Wodociągów na inwestycje od NFOŚiGW (06 marca 2020)ARiMR włącza się w program retencji wód. Wnioski o dotacje można składać do 20 kwietnia (24 lutego 2020)Miasta grają w zielone… i niebieskie (17 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony