Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista/ka ds. ochrony przyrody na obszarach rolniczych Fundacja WWF Polska
AT - nowatorska technologia oczyszczania ścieków, także w aglomeracjach Ekodren

Można zgłaszać uwagi w ramach ewaluacji dyrektywy osadowej

a+a-    Powrót       18 czerwca 2020       Ryzyko   

16 czerwca br. Komisja Europejska opublikowała mapę drogową ewaluacji dyrektywy osadowej (86/278/EWG) dotyczącej wykorzystania osadów w rolnictwie.

Dyrektywa została przyjęta w 1986 roku w celu zapewnienia właściwego wykorzystania osadów ściekowych w rolnictwie i zapobiegania ich szkodliwemu wpływowi na glebę, roślinność, zwierzęta i ludzi. Dyrektywa wymaga, aby osady były wykorzystywane w taki sposób, aby uwzględnić potrzeby roślin oraz aby nie pogorszyć jakości gleby oraz wód powierzchniowych i gruntowych.

Czytaj: Gospodarka osadowa: potencjał, a nie tylko problem

Decyzję o podjęciu oceny skuteczności tego aktu prawnego Komisja Europejska uzasadnia faktem, że przyjęta 30 lat temu dyrektywa nie odpowiada już obecnym potrzebom i oczekiwaniom w zakresie regulacji dotyczących zanieczyszczeń występujących w osadach. Dotyczy to szczególnie nowych zanieczyszczeń takich jak farmaceutyki i mikroplastik.

KE zachęca do składania uwag

W ramach prac Komisji zostaną ocenione kryteria skuteczności dyrektywy we wszystkich państwach członkowskich na podstawie kilkunastu pytań ewaluacyjnych. Mapę drogową można znaleźć pod linkiem. KE zachęca do składania uwag.

Źródło: IGWP

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy technologia produkcji kruszyw lekkich z surowców odpadowych to szansa na zamknięcie obiegu? (25 czerwca 2020)BDO nie oszczędza też branży wod-kan. IGWP zgłasza problemy - Ministerstwo Klimatu odpowiada (19 maja 2020)Bytom odzyskał kontrolę nad składowiskiem odpadów (07 maja 2020)Panta rei, czyli o kierunkach rozwoju polskiej branży wodno-kanalizacyjnej (15 kwietnia 2020)Nowe środki z EBI dla rolnictwa i biogospodarki (06 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony