Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! SUEZ

Kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych można (a nawet powinno się) odłożyć w czasie

a+a-    Powrót       19 marca 2020       Budownictwo   

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi terminów przeprowadzania kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych Ministerstwo Rozwoju przypomina, że nie musi być ona przeprowadzana w chwili obecnej. Właściciele lub zarządcy obiektów mają cały rok kalendarzowy na to, aby zapewnić jej realizację.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane, obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

  • elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu;
  • instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska;
  • instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Obiekty budowlane powinny zostać poddane kontroli co najmniej raz w każdym roku kalendarzowym. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację związaną z ryzykiem zakażeniem koronawirusem, resort zaleca racjonalne działania. Między datą kontroli w danym roku a datą kontroli w roku poprzednim nie musi upłynąć równo 365 dni.

Jednocześnie brak możliwości przeprowadzenia kontroli w chwili obecnej nie oznacza, że nie musi być ona przeprowadzona w ogóle.

Źródło: MR

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Samorząd wojewódzki i stołeczny będą współpracować na rzecz poprawy jakości powietrza na Mazowszu (27 lutego 2020)PPP to wielkie inwestycje z przemyślanym podziałem ryzyk i zadań (29 stycznia 2020)Zmiany w Prawie budowlanym i Prawie geodezyjnym i kartograficznym przyjęte przez Radę Ministrów (18 grudnia 2019)Kontrolą "kopciuchów" zajmie się Inspekcja Handlowa (06 listopada 2019)Gminy mogą przyjmować wnioski o dofinansowanie w programie „Czyste powietrze" (30 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony