Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji Vaillant
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Korea Południowa chce oczyszczać powietrze wywołując sztuczne deszcze

a+a-    Powrót       06 marca 2019       Powietrze i klimat   

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In zaproponował w środę Chinom współpracę w dziedzinie wywoływania sztucznego deszczu w celu oczyszczenia powietrza. Mun polecił także przyspieszenie prac zmierzających do wycofania z eksploatacji elektrowni węglowych.

Jak poinformował rzecznik rządu Korei Południowej, prezydentowi chodzi zwłaszcza o poprawę stanu atmosfery w rejonie Seulu, gdzie zanieczyszczenie powietrza osiągnęło alarmujący poziom.

Część tych zanieczyszczeń - jak wykazały badania ekspertów południowokoreańskich - pochodzi od dynamicznie rozwijających się i potężnych skupisk chińskiego przemysłu po drugiej stronie granicy. Pozostałe zanieczyszczenia są emitowane przez przemysł Korei Południowej i ruch samochodowy.

Natomiast Chiny twierdzą, że emitowane przez południowokoreański przemysł zanieczyszczenia docierają, wraz z wiatrem, do Szanghaju.

W ub. tygodniu poziom zanieczyszczeń w Korei Południowej był tak wysoki, że zmusił ludzi do używania ochronnych masek.

Podczas posiedzenia rządu Mun wskazał, że Chiny "są znacznie bardziej zaawansowane" niż Korea Płd. w technologiach wywoływania sztucznego deszczu oczyszczającego atmosferę. Wyraził nadzieję że deszcz nad wodami Morza Żółtego oddzielającymi oba kraje poprawi sytuację. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mniejszy ruch na ulicach, ale smog nie znika (31 marca 2020)Pod względem emisji przy spalaniu najbardziej szkodliwy dla zdrowia jest węgiel brunatny (11 marca 2020)Transformacja energetyczna będzie kosztować Polskę 240 mld euro (09 marca 2020)Każdy Polak płaci za smog do 800 euro rocznie. Powstał raport na temat kosztów zdrowotnych niskiej emisji (06 marca 2020)Copernicus: poprawa jakości powietrza w Chinach "skutkiem ubocznym" epidemii koronawirusa (05 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony