Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid firmy BAMARTECH

Koszalińskie wodociągi inwestują w energię słoneczną

a+a-    Powrót       30 października 2019       Energia   

Jak zredukować koszty utrzymania obiektów technicznych w miejskich oczyszczalniach ścieków? Najlepszą ku temu metodą jest zapewnienie samowystarczalności energetycznej zakładu, czego przykładem są działania podejmowane w koszalińskich wodociągach.

Samorządy coraz częściej wyrażają swoje zaniepokojenie rosnącymi cenami energii. Obawy te dotyczą zarówno zagadnień związanych z zapewnieniem dostaw energii na potrzeby funkcjonowania miejskich urzędów, jak i ich spółek komunalnych. Te z kolei coraz częściej stawiają na odnawialne źródła energii. Przykładem są ostatnie działania podjęte przez Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Koszalinie.

Zaprojektuj i wybuduj 1 MW

- Postawiliśmy na odnawialne źródło energii i rozpoczynamy realizację farmy fotowoltaicznej na terenie Oczyszczalni Ścieków JAMNO. W piątek 25 października br. w koszalińskim ratuszu, z udziałem władz miasta, kierownictwo MWiK podpisało umowę z wykonawcą zadania – podaje w komunikacie prasowym koszalińskie MWiK. Wykonawcą jest wyłonione w przetargu konsorcjum, na które składa się bydgoska firma RenCraft oraz Photon Energy Solutions z Budapesztu. Obie firmy współpracowały już wcześniej przy realizacji podobnych projektów w Polsce. - Inwestycja Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Koszalinie będzie naszym siódmym projektem realizowanym dla sektora przedsiębiorstw wodociągowych w Polsce. W 2012 roku razem z Photon Energy wybudowaliśmy na terenie oczyszczalni ścieków w Rudzie Śląskiej instalację fotowoltaiczną o mocy 311 kWp – była to wówczas największa dachowa elektrownia PV w naszym kraju – podaje w komunikacie prasowym RenCraft.

Realizacja zadania przewidziana jest w systemie "zaprojektuj - wybuduj". Oznacza to, że wyłoniona w przetargu spółka odpowiedzialna będzie za zaprojektowanie, uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, montaż i uruchomienie instalacji, a także wykonanie pomiarów końcowych, opracowanie dokumentacji powykonawczej i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie instalacji. Zgodnie z podpisaną umową na terenie oczyszczalni ścieków Jamno w maju 2020 r. zostanie uruchomiona instalacja fotowoltaiczna o mocy 0,95 MWp. Wyprodukowana dzięki niej energia wprowadzana będzie do wewnętrznej instalacji energetycznej i wykorzystywana tym samym na potrzeby własne spółki. - Pozwoli to w ciągu roku generować co najmniej 762,251 MWh energii elektrycznej na potrzeby zasilania obiektów zlokalizowanych na terenie oczyszczalni ścieków – podaje Urząd Miasta w Koszalinie.

Pół miliona złotych oszczędności rocznie

Jak informuje cytowany przez PAP Piotr Kroll, prezes MWiK w Koszalinie, „w 2019 r. w ramach projektu optymalizacji zużycia energii elektrycznej spółka zakupiła za ok. 1 mln zł trzy dmuchawy powietrzne”. Obecnie spółka wydaje ponad 2 mln zł rocznie na poczet zakupu energii, realizacja wspomnianych inwestycji pozwolić ma z kolei zaoszczędzić około 0,5 mln zł.

Podobnych inwestycji jest w kraju więcej, na przykład opisywane przez nas farmy fotowoltaiczne w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie (więcej tutaj). W dużej mierze są one efektem pozyskanych funduszy unijnych. Tymczasem w przypadku koszalińskiej spółki inwestycja zrealizowana zostanie ze środków własnych, a jej koszt wynieść ma 4 142 044,51 zł brutto.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Instalator paneli fotowoltaicznych w akcji. Prawda, że proste? (10 grudnia 2019)Suwałki: Nabór wniosków na dofinansowanie instalacji OZE (09 grudnia 2019)Kolejny nabór wniosków do Programu „Mój Prąd” od 13 stycznia 2020 r. (06 grudnia 2019)Krakowskie MPO chce wybudować wielką elektrownię słoneczną na dawnym składowisku odpadów (05 grudnia 2019)Przy Elektrowni Bełchatów powstanie farma fotowoltaiczna o powierzchni 100 ha (21 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony