Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Koordynatorka/koordynator projektów Fundacji Sendzimira Fundacja Sendzimira
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Minister Kowalczyk na posiedzeniu europejskiej rady ds. środowiska

a+a-    Powrót       12 kwietnia 2018       Powietrze i klimat   

Henryk Kowalczyk, minister środowiska, oraz Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, wzięli udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska (Rada ENVI), które odbyło się w Sofii, w dniach 10-11 kwietnia 2018 r. Na spotkaniu rozmawiano o jakości powietrza oraz 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24).

Jednym z zagadnień poruszonych podczas Rady były rozwiązania poprawiające jakość powietrza. W trakcie spotkania minister Henryk Kowalczyk zaznaczył, że bez dobrej współpracy na poziomie polityk sektorowych nie uda się rozwiązać problemu złej jakości powietrza w Europie. Ponadto, minister Kowalczyk zwrócił również uwagę na konieczność odpowiedniego zabezpieczenia środków finansowych na działania poprawiające jakości powietrza. - Perspektywa Finansowa Unii Europejskiej po 2020 r. powinna odpowiednio zareagować na problem jakości powietrza w Europie – zaznaczył.

Negocjacje klimatyczne i szczyt COP24

Kolejnym tematem Rady były międzynarodowe negocjacje klimatyczne. Podczas 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), która odbędzie się w grudniu tego roku w Katowicach, planowana jest finalizacja prac nad pakietem implementacyjnym dla porozumienia paryskiego. Jest to warunek konieczny, aby porozumienie to mogło być realizowane przez państwa stanowiące strony tej umowy. W trakcie Rady minister Kowalczyk zaznaczył, że Polska podejmie wszelkie działania, aby pakiet implementacyjny został w Katowicach przyjęty.

- Polska, jako przyszła prezydencja szczytu ONZ COP24, deklaruje ścisłą współpracę z Komisją Europejską i państwami członkowskimi Unii Europejskiej, aby zagwarantować wypracowanie całego pakietu implementacyjnego do porozumienia paryskiego – powiedział.

Zwiększenie skuteczności działań klimatycznych

Ważnym wydarzeniem podczas szczytu COP24 będzie tzw. Dialog Talanoa (dialog państw oraz partnerów pozarządowych na temat możliwości zwiększenia skuteczności realizowanych polityk i działań klimatycznych). Minister Kowalczyk zaznaczył, że w trakcie konferencji w Katowicach dialog ten będzie m.in. miejscem na podkreślenie wiodącej roli Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, zarówno jako liderów działań zapobiegających globalnemu ociepleniu, jak i donatorów środków finansowych dla państw rozwijających się na ograniczanie zmian klimatu i dostosowywanie się do nich.

Źródło: MŚ

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Francuski konwent obywatelski w sprawie klimatu zrobił swoje. Co dalej stanie się z tymi wnioskami? (22 czerwca 2020)Demokracja energetyczna i oddolne budowanie bezpieczeństwa energetycznego niedostrzeżone w KPEiK. Część 2 (12 czerwca 2020)Sektor energetyki z 8 krajów UE, w tym Polski, dopomina się o wsparcie (09 czerwca 2020)Końcowe wersje KPEiK nieco lepsze od pierwotnych – ale wciąż za mało ambitne. Część 1 (08 czerwca 2020)Węgierski parlament uchwalił ustawę o ochronie klimatu (04 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony