Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Praca w fundacji Fundacja Aeris Futuro
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Kraje nordyckie zwiększą cele redukcji emisji CO2 do 2020 roku

a+a-    Powrót       28 stycznia 2019       Powietrze i klimat   

W Helsinkach premierzy oraz ministrowie ds. środowiska i klimatu pięciu krajów nordyckich podpisali w piątek deklarację ws. wspólnej polityki klimatycznej. Zakłada ona m.in. większe cele redukcji emisji do 2020 r. i osiągnięcie neutralności węglowej "szybciej niż reszta świata".

W spotkaniu, którego gospodarzami byli premier Finlandii Juha Sipila oraz fiński minister budownictwa mieszkaniowego, energetyki i ochrony środowiska Kimmo Tiilikainen, uczestniczyli także premierzy Norwegii (Erna Solberg) i Islandii (Katrin Jakobsdottir), a także odpowiedzialni m.in. za kwestie klimatyczne ministrowie Szwecji (Isabella Lovin) oraz Danii (Lars Christian Lilleholt).

- Chcemy pokazać nordyckie przywództwo oraz dać przykład. Kraje nordyckie przyjęły przekaz płynący z raportu IPCC bardzo poważnie i zamierzamy również prowadzić naszą politykę zgodnie z nim - powiedział premier Finlandii.

O tym, co naukowcy z IPCC mówią o swoim raporcie, pisaliśmy tutaj.

Zgodnie z przyjętą deklaracją pięć krajów nordyckich ”zacieśnia współpracę w upowszechnianiu nordyckich rozwiązań redukujących emisję, w rozwoju technologii np. w sekwestracji dwutlenku węgla, w kwestii ograniczenia emisji w sektorze transportowym czy utrzymania i powiększania pochłaniaczy dwutlenku węgla”. Kraje nordyckie zamierzają także ”wzmocnić wspólną dyplomację klimatyczną i będą szukać środków, które ułatwią konsumentom dokonywanie bardziej przyjaznych środowisku wyborów”.

Fiński minister ds. środowiska Tiilikainen w oficjalnym oświadczeniu podkreślił: ”razem jesteśmy czymś więcej niż sumą naszych części”. Dodał, że dotyczy to zarówno ”wpływów międzynarodowych, jak i rozwiązań technologicznych oraz ich rozpowszechnienia”.

Podczas konferencji prasowej zwrócono uwagę, że łączna emisja CO2 krajów nordyckich jest znikoma w porównaniu np. z Chinami czy Indiami. - Na technologiczne know-how oraz rozwiązania w zakresie redukcji CO2 krajów nordyckich jest z pewnością zapotrzebowanie w dużych rozwijających się gospodarkach, które także muszą dążyć do szybkiego zmniejszenia swoich emisji - powiedział Tiilikainen.

Szwedzka minister Lovin przyznała, że między krajami nordyckimi widać już ducha współzawodnictwa o to, który jako pierwszy będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

W trakcie spotkania w Helsinkach władze oświadczyły, że chcą ”dać mocny przekaz”, aby możliwie wiele innych krajów uaktualniło swoje obietnice klimatyczne. Podkreślono, że będzie ku temu okazja podczas szczytów klimatycznych ONZ na jesieni tego roku.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PORT PC: Intensywny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce w I połowie 2019 r. (14 sierpnia 2019)Wszystkie oczy na Chiny, czyli jak supermocarstwo radzi sobie z emisjami (02 sierpnia 2019)Czy odejście od paliw kopalnych zatopi transport morski? (19 lipca 2019)Polskie weto ws. neutralności klimatycznej Europy tematem posiedzenia komisji ds. UE (18 lipca 2019)100 dni na europejskie prawo klimatyczne. Start 1 listopada. (17 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony