Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
27.02.2021 27 lutego 2021

Kraków: Fusy z kawy na parkowych alejkach

   Powrót       10 lutego 2021       Planowanie przestrzenne   

Ponad 50 kawiarni chce przekazywać Zarządowi Zieleni Miejskiej w Krakowie fusy z kawy, które posłużą do zimowego utrzymania ścieżek i alejek w parkach. Pomysł na takie ich wykorzystanie przyszedł ze Lwowa i będzie testowany co najmniej przez najbliższe dwa tygodnie.

Czytaj też: Jeśli kawa w kapsułkach, to tylko aluminiowych

We wtorek w ramach eksperymentu posypane zostały alejki na Plantach, na odcinku od skweru im. Andrzeja Wajdy do Barbakanu. Mieszkańcy mogą sprawdzić, czy to rozwiązanie jest skuteczne. - Ten eksperyment może pokazać, że są inne sposoby i chciałbym, żeby był to przyczynek do dyskusji o utrzymaniu chodników przy posesjach, bo wszędobylska sól, która najczęściej jest stosowana, jest niezwykle szkodliwa m.in. dla psów i zieleni miejskiej. A sól stosujemy bezkarnie. Jest tania, dostępna, bardzo prosta w użyciu. Chcemy zwrócić uwagę, że niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem i warto poszukać innych – mówił dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.

Fusy z kawy nie mogą zastąpić piasku

Jak podkreślił, fusy z kawy nie mogą zimą całkowicie zastąpić piasku sypanego w krakowskich parkach, bo dziennie zużywanych jest od 75 do 80 ton. Sięgniecie po fusy z kawy ma wymiar ekologiczny - to naturalny nawóz oraz sposób na zmniejszenie ilości odpadów. - Plusem akcji jest pozytywny oddźwięk ze strony właścicieli kawiarni – mówił Kempf. Do tej pory zgłosiło się ponad 50 kawiarni, w tym także duże sieciówki i bary ze stacji benzynowych, które chcą przekazywać fusy i włączyć się w eksperyment.

Eksperymentalny sposób utrzymania alejek chwalą już mieszkańcy, zwłaszcza właściciele psów. - To dobry pomysł. Co roku mamy ten sam problem. Sól powoduje u psa ból, pies nie może chodzić, podnosi łapy, staje, piszczy – mówiła dziennikarzom właścicielka psa.

W Krakowie w parkach i zieleńcach utrzymywanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej obowiązuje zakaz używania soli. Jest to sprawdzane przez miejskich ogrodników, a każde ewentualne użycie soli skutkuje naliczeniem kar umownych na firmy wykonawcze, utrzymujące parki. Z kolei pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania do odśnieżania stosują sól wyłącznie na jezdniach i starają się nie solić w pobliżu zieleńców i terenów zielonych. Na obszarze Starego Miasta wykorzystywany jest wyłącznie chlorek wapnia i piasek.(PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Stolica podsumowuje działania na rzecz ochrony środowiska w 2020 r. (11 lutego 2021)W Poznaniu powstał zespół ds. zielonych dachów i ogrodów wertykalnych (11 stycznia 2021)Zbiórka choinek w Krakowie (04 stycznia 2021)Ministerstwo wyłoniło "Miasta z klimatem" (04 listopada 2020)Wrocław i jego „Polityka zieleni bez granic”: strategia, realizacja i ewaluacja (12 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony