Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
01.12.2020 01 grudnia 2020

Kształcenie i szkolenie zawodowe odegra ważną rolę w odbudowie po pandemii COVID-19

   Powrót       09 listopada 2020       Management   

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2020 odbędzie się wirtualnie w całej Unii Europejskiej w dniach 9-13 listopada 2020 r. Jest on organizowany przez Komisję Europejską we współpracy z niemieckim Federalnym Ministerstwem Edukacji i Badań Naukowych w ramach niemieckiej prezydencji w Radzie UE. To piąta edycja tego wydarzenia, które ma zachęcać osoby w każdym wieku do odkrywania swoich talentów dzięki kształceniu i szkoleniu zawodowemu (VET), sektorowi mającemu znaczenie dla odbudowy gospodarczej i społecznej w kontekście COVID-19.

W 2020 r. organizatorzy skupią się na kształceniu i szkoleniu zawodowym na wyższym poziomie (po szkole średniej II stopnia) oraz na umiejętnościach zawodowych na potrzeby transformacji ekologicznej i cyfrowej. Komisja i prezydencja niemiecka za kluczowe uznają promowanie platform cyfrowego uczenia się, tworzenie kultury uczenia się przez całe życie i kształcenia ustawicznego oraz wdrażanie trwałych struktur VET.

Kształcenie i szkolenie zawodowe na rzecz transformacji ekologicznej i cyfrowej

- Rynki pracy potrzebują twórczych umysłów i wykwalifikowanych pracowników, aby umiejętnie przeprowadzić transformację ekologiczną i cyfrową. Kształcenie i szkolenie zawodowe (VET) ma za zadanie szkolić talenty: utalentowane osoby, które mogą rozwijać karierę w naszych społeczeństwach i wnosić wkład w nasze gospodarki. Zapewnienie odpowiednich umiejętności na potrzeby uczenia się przez całe życie jest dla organizatorów kształcenia i szkolenia zawodowego, przedsiębiorstw, związków zawodowych, rządów i innych partnerów ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jestem przekonany, że VET może odegrać ważną rolę w procesie odbudowy – mówi Nicolas Schmit, komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych.

W ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2020 organizacje lokalne, regionalne i krajowe z UE i spoza niej organizują wirtualne wydarzenia i działania, podkreślając korzyści płynące z kształcenia i szkolenia zawodowego oraz jego kluczową rolę w uczeniu się przez całe życie. Zapewniają młodym uczniom wstępne umiejętności, których potrzebują, aby spełnić się zawodowo, a z myślą o dorosłych tworzą środki umożliwiające im doskonalenie zawodowe i zmianę kwalifikacji przez całe życie. W 38 krajach zarejestrowano już ponad 781 powiązanych wydarzeń i działań, a liczba osób biorących w nich udział sięga ponad 1,6 mln.

Instrument na rzecz Odbudowy

Poza funduszami UE na lata 2021-2027, takimi jak Europejski Fundusz Społeczny Plus i Erasmus, podnoszenie kwalifikacji i nabywanie nowych kwalifikacji zawodowych to sztandarowy obszar inwestycyjny w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, zasilany dotacjami i pożyczkami o wartości 672,5 mld euro.

Czytaj: Krajowy Plan Odbudowy – polska odsłona dopiero w 2021 r., ale i na arenie unijnej opóźnienie

Źródło: KE

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W biznesie rewolucja, system edukacji daleko w tyle. Skąd wziąć dobrego pracownika? (26 listopada 2020)Kraków: W recyklomatach zebrano już ponad pół tony butelek (24 listopada 2020)NFOŚiGW dofinansuje studia podyplomowe z zakresu ochrony atmosfery i klimatu (12 listopada 2020)Piąta edycja Open Eyes Economy Summit już w listopadzie (29 października 2020)Laureaci zakwalifikowani do II etapu IV edycji Konkursu „Produkt w Obiegu” (07 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony