Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Departamencie Prawnym i Rozstrzygania Sporów Urząd Regulacji Energetyki
QS1: Jednofazowy mikroinwerter dedykowany dla 4 modułów PV o łącznej mocy 1200W APsystems

Kto ma mikro, a kto małą instalację OZE?

a+a-    Powrót       24 sierpnia 2018       Energia   

Urząd Regulacji Energetyki informuje, że zmianie ulegają treści wpisów dokonywanych w rejestrze wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji (RMIOZE), ze względu na zmianę definicji mikro- i małej instalacji odnawialnego źródła energii.

W związku ze zmianą definicji dotychczasowi wytwórcy w małych instalacjach o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej w przedziale 41-50 kW z dniem 14 lipca 2018 r. stali się wytwórcami w mikroinstalacjach. Natomiast dotychczasowi wytwórcy posiadający koncesje na wytwarzanie energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej w przedziale 201-499 kW stali się wytwórcami w małych instalacjach.

Mikroinstalacja OZE

Zgodnie z aktualną ustawą OZE, mikroinstalacja to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW.

Mała instalacja OZE

Natomiast mała instalacja to instalacja OZE o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW, przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i nie większej niż 900 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i mniejsza niż 500 kW.

Obowiązek złożenia sprawozdania do końca października

Jednocześnie wszyscy wytwórcy wpisani do RMIOZE w III kwartale 2018 r. lub w jego części, mają obowiązek złożenia ‒ za ten okres ‒ sprawozdania kwartalnego, w terminie do 30 października 2018 r.

Przykładowy wzór sprawozdania kwartalnego dostępny jest tutaj.

Szczegóły w Informacji Prezesa URE nr 66/2018(1).

Źródło: URE

Przypisy

1/ Informacja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (nr 66/2018) w sprawie zmian treści wpisów dokonywanych w rejestrze wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji w związku ze zmianą definicji mikro- i małej instalacji odnawialnego źródła energii
https://www.ure.gov.pl/pl/stanowiska/7672,Informacja-nr-662018.html

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

100 000 wniosków w programie „Mój Prąd” (14 lipca 2020)Do 5 sierpnia konsultacje społeczne dot. metod zapewniających transgraniczny udział w mechanizmach mocowych (13 lipca 2020)Offshore w nowej odsłonie: zwiększenie maksymalnej mocy projektów do 5,9 GW w I fazie systemu wsparcia (08 lipca 2020)KE przedstawia strategię w sprawie wykorzystania wodoru w energetyce (08 lipca 2020)Nowa farma wiatrowa na zrekultywowanych terenach po kopalnii odkrywkowej węgla brunatnego (08 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony