Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu firmy Arcadis
Remediacja terenów zanieczyszczonych i oczyszczanie wód gruntowych firmy Menard

Laboratorium Chłodnictwa i Klimatyzacji otwarte w Akademii Morskiej

a+a-    Powrót       17 stycznia 2019       Rynek pracy   

Laboratorium Chłodnictwa i Klimatyzacji otwarto w środę w szczecińskiej Akademii Morskiej. Naukowcy i studenci mają w nim opracowywać m.in. energooszczędne rozwiązania dla urządzeń chłodzących.

- W laboratorium skupiamy się na opracowywaniu rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych. Chodzi o to, aby straty ciepła w układach czy to klimatyzacyjnych, czy wentylacyjnych, czy w układach chłodniczych były jak najmniejsze i o to, żeby czynnik chłodniczy, który jest niezmiernie groźny dla środowiska naturalnego, miał na to środowisko jak najmniejszy wpływ - powiedziała w środę dziennikarzom rzeczniczka Akademii Morskiej w Szczecinie Weronika Bulicz.

Studenci będą w laboratorium zapoznawać się z budową i działaniem urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych "co jest niezbędne w ich dalszej pracy na statku" - powiedziała dr inż. Ewelina Złoczowska z Akademii Morskiej. W pomieszczeniach znalazło się kilka stanowisk, w tym zbudowane według autorskiego projektu naukowców Akademii Morskiej stanowisko do badań automatyki chłodniczej.

- Wyposażone jest w elektroniczny zawór rozprężny (...) Możemy tutaj badać algorytmy sterowania tym zaworem, co ma wpływ na efektywność urządzenia chłodniczego - tłumaczyła podczas otwarcia laboratorium dr inż. Złoczowska. Stanowisko składa się z układu chłodniczego, izolowanej cieplnie komory, układu do symulowania obciążenia cieplnego oraz systemu pomiarowego.

Na stanowisku do badań centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła studenci będą natomiast pracować nad poprawą efektywności systemów wentylacji czy klimatyzacji.

- Wszystkie systemy, które tutaj budujemy, mają na celu to, żeby te urządzenia (chłodnicze) były efektywne i przyjazne środowisku naturalnemu. Stąd stanowisko do napełniania i odzysku czynnika chłodniczego. Dziś nie ma możliwości, żeby otworzyć instalację i wypuścić go do atmosfery - jest to niedopuszczalne prawem. To stanowisko ma na celu uświadomienie studentom, jak to jest ważne i jak to robić prawidłowo - powiedziała dr inż. Złoczowska.

Laboratorium powstało w Zakładzie Maszyn i Urządzeń Okrętowych Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PORT PC: Intensywny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce w I połowie 2019 r. (14 sierpnia 2019)Suwałki: Blisko 10 mln zł dofinansowania na termomodernizację (13 sierpnia 2019)Małopolska: Pożyczki dla samorządów na modernizację energetyczną budynków wielorodzinnych (12 sierpnia 2019)Podlaskie: 10 mln zł na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej (02 sierpnia 2019)Legnica: Trwa montaż energooszczędnych latarni (01 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony