Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
22.01.2021 22 stycznia 2021

Katowickie "latające laboratorium" z kolejnymi nagrodami

   Powrót       11 maja 2017       Powietrze i klimat   

Opracowana przez naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach (GIG) mobilna platforma do pomiaru zanieczyszczeń powietrza została nagrodzona podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii Innova w Barcelonie.

Urządzenie bada wybrane parametry tzw. niskiej emisji z wykorzystaniem dronów. Mobilne laboratorium cechuje dokładność i szybkość pomiarów. Za wynalazek naukowcy z GIG otrzymali na barcelońskich targach Złoty Medal oraz dyplom i medal Ministerstwa Nauki z Rumunii.

Laserowe mierniki stężenia pyłu oraz CO2

- Dron mierzy to, co wydostaje się z komina bezpośrednio nad nim, ale też dzięki takim pomiarom można opracować mapę zagrożeń i wskazać miejsca kumulacji zanieczyszczeń pyłowych. Zastosowano w nim autorskie rozwiązanie laserowych mierników stężenia pyłu, dwutlenku i tlenku węgla - wyjaśniła rzeczniczka GIG Sylwia Jarosławska-Sobór.

Dzięki wykorzystaniu drona istotnie skraca się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z komina natychmiast bada jej skład. Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie.

Akredytowane laboratoria GIG mogą weryfikować wyniki mobilnego laboratorium

Przedstawiciele GIG zaznaczają, że takie latające laboratorium cechuje niezawodność działania i wysoka dokładność pomiarów, która pozwala na wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń. Z kolei wykorzystanie niewielkich aspiratorów akumulatorowych i membran filtracyjnych, zamontowanych w głowicach pomiarowych podwieszonych pod dronem, pozwala na zweryfikowanie uzyskanych wyników stężenia zanieczyszczeń pyłowych w akredytowanym laboratorium GIG.

System umożliwia także rejestrację przelotów (obraz z kamery na pokładzie drona, wysokość/odległość od emitera uzyskana za pomocą dalmierza, pozycja geograficzna), wizualizację danych i wyników oraz ich interpretację na mapie.

W skład nagrodzonego w Barcelonie zespołu autorskiego weszli: Adam Szade, Marcin Fisior, Tadeusz Smoła, Adam Ramowski, Zbigniew Motyka, Marcin Słota, Krystian Kadlewicz, Marcin Głodniok i Adam Hamerla. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Smogowy ranking europejskich miast. Ilu zgonów można by uniknąć? (21 stycznia 2021)Stężenie arsenu w dopływie Nysy Kłodzkiej 100-krotnie przewyższa normy WHO (18 stycznia 2021)ClientEarth wzywa do zaprzestania stosowania nazwy „ekogroszek”. Powód? Wprowadzanie klientów w błąd (13 stycznia 2021)Badanie: coraz mniej Polaków dobrze ocenia obecny system gospodarki odpadami (08 stycznia 2021)Powietrze w Katmandu najbardziej zanieczyszczone na świecie (07 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony