Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. Sprzedaży - Przedsiębiorstwa ATMOTERM S.A.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Legnica: Powstanie sieć miejskich pasiek

a+a-    Powrót       25 czerwca 2019       Zrównoważony rozwój   

W Legnicy powstała pierwsza pasieka miejska, która da początek projektowi „sieci miejskich pasiek”. W porozumieniu z miastem założył ją legnicki entuzjasta pszczół Paweł Rafałko. Znajduje się na zielonym zapleczu dawnej szkoły rolniczej.

- Nasze miasto już w 2017 roku stało się jednym z 79 sygnatariuszy ogólnopolskiego Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom - mówiła podczas inauguracji pierwszej pasieki (18 czerwca) zastępca prezydenta Jadwiga Zienkiewicz.

Do projektu „Sieci pasiek miejskich” przystąpić może każdy pszczelarz zamieszkały w Legnicy, posiadający odpowiednie kwalifikacje i pozwolenia. Lista wymogów zawarta jest w porozumieniu, które hodowca pszczół podpisuje z miastem. To on jest właścicielem, ponosi koszty utrzymania hodowli, ale gmina ma prawo pierwokupu miodu. Miód będzie wykorzystywany jako legnicki produkt promocyjny podczas różnych wydarzeń, zwłaszcza ekologicznych.

- Naszą misją jest to, by sieć rozwijała się – podkreśla Jadwiga Zienkiewicz. - Jesteśmy gminą przyjazną pszczołom. Tworzymy miejsca, gdzie te pożyteczne owady będą mogły znaleźć pokarm oraz schronienie. Na terenach zielonych sadzimy co roku tysiące roślin miododajnych, dobranych tak, aby okresy ich kwitnienia zapewniały ciągłość pożywienia dla pszczół - dodała.

Przypomnijmy, że w lutym 2018 roku na wniosek prezydenta Rada Miejska przyjęła uchwałę, która m.in. zezwala na hodowlę w Legnicy miodnych pszczół i określa jej warunki. Dokument był konsultowany ze Związkiem Pszczelarzy Ziemi Legnickiej.

Źródło: Urząd Miasta Legnica

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Posłowie wzywają do ograniczenia pestycydów, aby chronić europejskie pszczoły (19 grudnia 2019)Gdynia: Zmiany w uchwale dot. warunków utrzymywania pszczół miodnych (20 marca 2019)Małopolskie: 400 tys. zł w kolejnej edycji konkursu „Małopolska Pszczoła” (06 marca 2019)eMapa pszczelarska – nowa baza wiedzy (04 grudnia 2018)Małopolska: 240 tys. zł na działania edukacyjne (24 sierpnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony