Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 - raport IEO firmy Instytut Energetyki Odnawialnej

Lewiatan: Inwestorzy cieszą się, że rząd trochę polubił wiatraki

a+a-    Powrót       05 lutego 2019       Energia   

Rząd zapowiada liberalizację przepisów ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.To dobry sygnał dla inwestorów, ale również potwierdzenie tego, że prawo stanowione w pośpiechu, bez właściwych konsultacji oraz bez oceny skutków regulacji, prędzej czy później trzeba zmienić – uważa Konfederacja Lewiatan.

- Rząd przewiduje nowelizację ustawy „odległościowej” („antywiatrakowej”), w zakresie obowiązywania zasady 10h. Oznacza ona, że elektrownię wiatrową można postawić w odległości nie mniejszej niż 10-krotność jej wysokości od zabudowań mieszkalnych. To niewątpliwie dobra informacja dla potencjalnych inwestorów, którzy miejmy nadzieję wrócą do naszego kraju – mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

To, czy inwestycja może być realizowana, powinno wynikać z oceny oddziaływania na środowisko

Sposób odejścia od zasady 10h będzie można ocenić, gdy będą gotowe konkretne przepisy. Z wstępnych informacji wynika, że liberalizacja tej zasady będzie możliwa przy projektach, które zyskają akceptację społeczną. Można domniemywać, że decyzję podejmować będzie rada gminy. Pytanie, czy uchwala rady gminy będzie aktem prawa miejscowego i w jaki sposób będzie modyfikowała miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

- Niepokojąca jest jednak informacja, że każda inwestycja, która będzie w odległości 600 m i będzie miała akceptację społeczną, będzie mogła być realizowana. To, czy inwestycja może być realizowana i na jakich warunkach, powinno wynikać z oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w trybie ustawy „ocenowej” i z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a nie ze sztywno wpisanej w ustawie odległości – dodaje Dominik Gajewski.

Inwestorzy potrzebują stabilnego prawa. Miejmy nadzieję, że uda się wreszcie osiągnąć ten stan w zakresie fam wiatrowych realizowanych na lądzie.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wiatraki wracają do łask (19 marca 2019)14 turbin o łącznej mocy 42 MW dla farmy w Barwicach (14 marca 2019)KE zatwierdziła francuskie wsparcie dla pływających farm wiatrowych (26 lutego 2019)W 2018 r. moc offshore w Europie wzrosła o ponad 2,5 GW (07 lutego 2019)Aukcje OZE: które źródło zaoferowało najtańszą energię? (10 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony