Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Systemy IT do gospodarowania odpadami darsoft.pl
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT c-trace Sp. z o.o.

Lewiatan: Zakaz termicznego przekształcania odpadów groźny dla firm i samorządów

a+a-    Powrót       15 lutego 2019       Odpady   

Wprowadzenie zakazu termicznego przekształcania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych jest niebezpieczne dla przedsiębiorców i samorządu terytorialnego. Takie rozwiązanie zwiększy koszty związane chociażby z wielokrotnym transportem odpadów oraz eksploatacją instalacji. Zwiększy też ryzyko zwrotu środków otrzymanych z Unii Europejskiej – ostrzega Konfederacja Lewiatan.

- Zmiana w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustawach, która została skierowana do Stałego Komitetu Rady Ministrów, może negatywnie wpłynąć na system zagospodarowania odpadów komunalnych w Polsce. Wprowadzenie zakazu termicznego przekształcania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych jest niczym nieuzasadnione i prawnie wątpliwe – mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Uzasadnieniem wprowadzenia takiej regulacji nie może być ogólne stwierdzenie, że przekazywanie zmieszanych odpadów do spalarni jest niezgodne z „ideą” gospodarki o obiegu zamkniętym. Zmiany w ustawie o odpadach powinny być zgodne z pierwotnym i wtórnym prawem UE, a nie z bliżej nieokreśloną „ideą”. Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym nie wprowadza zakazu termicznego przekształcania zmieszanych odpadów komunalnych, gdyż cykl zamknięty nigdy nie będzie i nie może być w 100 proc. efektywny. Wręcz przeciwnie stanowisko UE podkreśla istotne znaczenie przetwarzania odpadów w energię w gospodarce o obiegu zamkniętym, a mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów uznane jest przez UE jako niewystarczające narzędzie recyklingu. Te okoliczności zostały zupełnie pominięte przez projektodawców.

- Inne kraje UE nie stosują tego typu rozwiązań do swojego prawodawstwa. Ich wdrożenie w Polsce może skutkować nieosiągnięciem celu ekologicznego dla wybudowanych instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, a przez to ryzykiem zwrotu środków otrzymanych z UE – dodaje Dominik Gajewski.

Zmiana reguł w trakcie osiągania określonych celów środowiskowych

Część instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych powstała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, przy określonych założeniach biznesowych. Brak możliwości zagospodarowania przez te instalacje zmieszanych odpadów komunalnych w istotny sposób ingerować będzie w model biznesowy przyjęty na etapie podejmowania inwestycji. Wprowadzenie zakazu jest zmianą reguł w trakcie osiągania określonych celów środowiskowych. Niesie dla przedsiębiorców dodatkowe koszty, nie przynosi realnych korzyści środowiskowych i nie wpływa realnie na podniesienie poziomu recyklingu.

Proponowana regulacja podniesie koszt środowiskowy związany chociażby z wielokrotnym transportem odpadów oraz eksploatacją instalacji, stanowiąc de facto powrót do starego systemu promującego sortowanie nie u źródła, tylko na dalszych etapach zagospodarowania odpadów. Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów uznane jest przez UE jako niewystarczające narzędzie recyklingu, w szczególności bioodpadów (dyrektywa odpadowa, art. 1 pkt 13). Fakt ten został przez autorów projektu pominięty.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Szesnaście nowych wniosków ws. budowy spalarni odpadów na Śląsku (28 lutego 2020)Spalarnie w Olsztynie i Gdańsku - czy sprawa jest już przesądzona? (03 lutego 2020)IX Forum Spalania Biomasy i Odpadów w marcu (21 stycznia 2020)Uruchomiono spalarnię osadów w oczyszczalni "Czajka" (19 grudnia 2019)Koniec tanich odpadów, więc wybudujmy spalarnię… (20 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony